image092Василь Семенович Стефаник

«Першим українським новелістом», «володарем селянських душ», «великим майстром слова», «володарем тяжкого слова», «сільським філософом» називають В.Стефаника.

Василь Семенович Стефаник – яскравий представник Покутської трійці (умовне об’єднання українських письменників Василя Стефаника, Леся Мартовича та Марка Черемшини). Назва походить від регіону (усі були з Покуття). Завдяки постійній та плідній співпраці молоді письменники пройшли так звану Франкову школу. Саме І. Я. Франко брав активну участь у становленні та формуванні таланту В. Стефаника, Л. Мартовича та М. Черемшини.

Новаторство Василя Стефаника полягає у тому, що він є творцем психологічної новели. Отже, сюжетні лінії виокремлюються не внаслідок розвитку зовнішніх подій, а через зміну почувань та переживань. У творах письменника немає авторських роз’яснень та тлумачень; вони побудовані на монологах та діалогах. Письменник прагнув, щоб кожне слово у його новелах звучало, як згусток людського болю, повноголосо, що також дає змогу провести паралель із народними піснями.

 1 період творчості ( 1897 – 1901)

1899  – збірка новел «Синя книжечка».

1900  – збірка новел «Камінний хрест».

1901  – збірка новел «Дорога».

2 період творчості ( 1916 – 1933)

1916 – новели «Диточа пригода», «Вона- земля», «Марія».

1926 – збірка «Земля».

1927 – 1933 – написав більше 10 новел, переважно автобіографічних.

За інформацією к.філол.н., доц. Адамович Анастасіі