27-28 вересня 2017 року в Науковій бібліотеці Михайла Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка проходив Всеукраїнський фестиваль інновацій.

Фестиваль проходить під егідою Міністерства освіти і науки України, організаторами виступили Науковий парк «Київський національний університет імені Тараса Шевченка», Наукова бібліотека Михайла Максимовича, Міжнародний форум «Innovation Market» та компанія «Clarivate Analytics».

В урочистому відкритті заходу взяли участь заступник Міністра освіти і науки України Максим Стріха, проректор з наукової роботи Віктор Мартинюк, генеральний директор корпорації Науковий парк «Київський національний університет імені Тараса Шевченка» Віталій Чернюк. На заході була присутня низка запрошених гостей: керівниця відділу міжнародної науково-інноваційної діяльності та трансферу технологій Інституту фізики НАН України Олена Фесенко, координатор проектів компанії «Ноосфера» Юрій Вдовиченко, керівник Центру інновацій HUB 4.0 Максим Романов, співзасновник стартапу Heli Вікторія Гайдар.

На фестивалі проходив конкурс стартапів у сфері економічних та соціальних інновацій. Доречи, термін «Стартап» (від англ. startup company, startup, букв. «стартуючий») – вперше використаний Forbes в серпні 1976 року.

Серед близько ста поданих проектів на конкурс стартапів три із Таврійського державного агротехнологічного університети увійшли в 10 розробок, які були представлені  у демо-зоні:

  1. Модульний енергетичний засіб перемінного тягового класу 1,4-3 (МЕЗ-100) (керівник проекту проф. В.Т. Надикто).
  2. Спеціалізований безпілотний ширококолійний агрозасіб – крок до роботизації рослинництва (керівник проекту доц. В.П. Кувачов).
  3. Ручне знаряддя для посадки картоплі й висадки розсади, створене на основі розробленої методики розрахунку й проектування ручних знарядь у сільському господарстві (керівник проекту проф. А.С. Кушнарьов).

Ці проекти в у демо-зоні Наукової бібліотеки Михайла Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка представляв к.т.н., доц. кафедри машиновикористання в землеробстві Кувачов В.П.Проекти-фіналісти конкурсу стартапів Всеукраїнського фестивалю у сфері економічних інновацій були наступні:

  1. Автоматизоване робоче місце керівника відділу кадрів
  2. Інформаційні технології для мультимедійних презентацій HOLOBOX
  3. Метод підвищення енергоефективності стін із легких сталевих тонкостінних конструкцій та полістиролбетону
  4. Музичний додаток для смартфонів SYNTHESIZER
  5. Нетрадиційна реклама заходів за допомогою квестів QUESTUP
  6. Світлодіодна маска для омолодження шкіри ULTIMATE MASK
  7. Система моніторингу пасіки «SMART BEEHIVE»
  8. Технологія виробництва корисних десертів «PANNA COTTA JUICE BUBBLES»
  9. Технологія очищення вікон у багатоповерхівках SMART WINDOWS
  10. PLAYSTICK – мініатюрний геймпад для смартфонів та планшетів
  11. Software with computationally connected 3D multi-body dynamics, hydrodynamics and heat transfer for secondary metallurgy
  12. Повнофункціональний човен для відпочинку на воді AUTOBOAT
  13. Розробка прив’язного підводного апарата-робота транспортного типу

За результатами конкурсу перше місце отримав стартап «PLAYSTICK» – розробка мініатюрного геймпаду для смартфонів та планшетів (керівник проекту – Іван Бурлаченко).

Друге місце отримав стартап «ULTIMATE MASK» – світлодіодна маска для омолодження шкіри (керівник проекту – Олександр Бєліков).

Третє місце відійшло двом учасникам за розробки PANNA COTTA JUICE BUBBLES – технології виробництва корисних десертів (керівниця проекту – Дар’я Тютюкова) і AUTOBOAT – повнофункціонального човна для відпочинку на воді (керівник проекту – Станіслав Марченко).

Під час Всеукраїнського фестивалю інновацій директор департаменту інноваційної діяльності та трансферу технологій МОН Віктор Шовкалюк розповів про те, що у МОН завершують перший етап з підготовки законопроекту щодо стартапів – на часі його обговорення в експертному та бізнес середовищі.  «Зараз, коли в Україні є великий потенціал для розвитку стартапів, звісно нам потрібно створювати правові засади для їх підтримки, насамперед у вишах та наукових установах. У проекті закону ми прописуємо алгоритми, які дозволять збільшити комерціалізацію українських розробок, кількість малих інноваційних підприємств, небюджетні джерела фінансування інноваційної діяльності тощо», – зазначив Віктор Шовкалюк.

За його словами, у законопроекті для стартапів передбачено встановлення нижчої податкової ставки на прибуток. Зокрема, на перші 2 роки – 30% від існуючої податкової ставки на прибуток, у третьому році – 50%, четвертому – 60%, п’ятому – 70%. Планується також заміна внесків соціального страхування, здійснюваних за працівників, фіксованим платежем. Він має бути в розмірі 2 мінімальних внесків соціального страхування незалежно від розміру зарплати.

«У документі ми чітко визначимо, що таке стартап, яку він повинен мати історію, річний дохід, на що має бути спрямована його діяльність. Окремо ми пропишемо поняття соціального та інноваційного стартапу – яким критеріям має відповідати той чи інший проект, щоб підпадати під ці визначення», – відзначив очільник департаменту.

За результатами участі та відвідування В.П. Кувачовим Всеукраїнського фестивалю інновацій на кафедрі машиновикористання в землеробстві відбувся науковий семінар, де були запрошені проректор з наукової роботи проф. В.Т. Надикто, начальник НДЧ ТДАТУ Прус Ю.О., інші співробітники та студенти механіко-технологічного факультету.

Значний науковий потенціал та отриманий досвід в просуванні та комерціалізації бізнес-ідей дозволяє ТДАТУ примати активну участь у розвитку стартап-проектів студентів та аспірантів.