ЗЕМЕЛЬНА РЕФОРМА

Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?

Навряд чи якась інша тема на сьогодні викликає стільки дискусій, навіть суперечок у суспільстві, як земельна реформа, формування ринку землі, можливість вільного продажу земель. «Всю землю одразу скуплять олігархи та агро холдинги», «Селян в чергове обдурять, і вони залишаться ні з чим», «Люди будуть продаватимуть свої паї через бідність та брак розуму», «Наші діти та онуки залишаться без спадку в майбутньому» – це лише деякі з міфів навколо цієї теми, що дають підґрунтя для спекуляцій певних політичних сил. Тож семінари-громадські обговорення на тему «Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?», які  пройшли  у вересні в Вільнянському, Запорізькому та Оріхівському районах  в Запорізької області, мали на меті ознайомити мешканців району з думками фахівців та надати можливість селянам висловити своє ставлення до питання зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель.
Мораторій на продаж землі, що діє в Україні, обмежує конституційні права власників земельних паїв, в результаті чого вони не можуть повноцінно розпоряджатися своєю власністю, а також отримувати достойну орендну плату за паї. Таку думку висловив викладач Таврійського державного агротехнологічного університету Ю.О.Прус. За його словами, зняття мораторію на продаж землі та відкриття ринку, дасть поштовх розвитку агровиробництва, в тому числі – органічного, сприятиме створенню нових робочих місць на селі, покращенню добробуту селян (власників земельних паїв), оскільки вартість паю може значно зрости. «Розумні люди не будуть продавати свої земельні паї за безцінь, а стільки дискусій і навіть суперечок на цю тему виникає тільки тому, що селяни дуже погано поінформовані чи дезінформовано», – підсумував експерт. Великий агробізнес зацікавлений у продовженні мораторію на продаж, тому що на цей момент витрати на оренду сільськогосподарських угідь доволі не високі – на рівні 40 доларів  за гектар на рік.
За словами керівника ЗОГО ЗІКЦ «Агро-Таврія» Г.В.Подшивалова, фактично ринок землі в Україні існує вже не один рік. Тож головне завдання держави – легалізувати цей процес, що забезпечить реалізацію прав громадян. Але існують і певні ризики. «Перехід до ринку землі має бути поступовим і виваженим, до нього треба ретельно підготуватися, – зазначає фахівець. – Ринок землі має бути інструментом розвитку сільського господарства, сільських територій, а не інструментом вирішення певних політичних питань, перерозподілу прав власності на землю тощо. Але без ринку землі економіка не розвивається».
Зняття мораторію дає селянам, дрібним фермерам можливість бути повноцінними учасниками бізнесових проектів, відкриває доступ до дешевих кредитних ресурсів. Ринок землі сприятиме розвитку малих сімейних фермерських господарств, що значно покращить ситуацію з робочими місцями на селі, із самозайнятістю,  вважають екперти.
Наразі можемо констатувати той факт, що вивчати і працювати над питанням ринку землі потрібно активніше та швидше, аби досягти позитивного результату та не втратити національне багатство нашої країни. Забезпечити цивілізований обіг земель сільськогосподарського призначення, гарантувати захист родючості землі, звести до мінімуму ризики має відповідна законодавча база. На сьогоднішній день держава пропонує поетапне введення ринку землі. На першому етапі цим правом можуть скористатися фермери. Цим шляхом пройшла більшість країн, які мають успішний ринок землі.