28 листопада 2024 року в межах роботи Вищої школи педагогічної майстерності ТДАТУ за напрямком “Гостьовий професор” відбувся науковий вебінар на тему «Емісійні матеріали на основі координацйних сполук лантаноїдів». Спікеркою виступила Олександра Бережницька – кандидат хімічних наук, старший науковий співробітник інституту загальної та неорганічної хімії ім. В.І.Вернадського НАН України, доцент кафедри фізичної хіімії Київського політехнчного університете імені Ігоря Сікорського.
Пані Олександра повідомила присутнім про те, що більшість іонів лантанідів в комплексних сполуках з органічними лігандами мають інтенсивну люмінесценцію з характерними дискретними спектрами, обумовленими f-f-переходами між термами всередині оболонки, яка підсилюється за рахунок переносу енергії від збудженої частини органічної молекули. Iнтенсивність люмінесценції іонів лантанідів у комплексних сполуках визначається, з одного боку, процесами передачі енергії з триплетного стану ліганду на резонансний рівень іону лантаніду, а з іншого – процесами безвипромінювальної дезактивації збуджених синглетних, триплетних рівнів ліганду та випромінювальних іону лантаніду, що визначаються природою ліганду, впливом розчинника та температури. Оскільки практичне застосування низькомолекулярних комплексів обмежене через їх невисоку термічну та хімічну стійкість, схильність до агломерації та кристалізації, а тому і неоднорідності матеріалу проведено полімеризацію металокомплексів. Також було показано, що встановлено вплив природи лігандних систем, морфології та дистеперсності синтезованих комплексів та металополімерів на емісійні властивості сполук лантаноїдів. Було зроблено висновки, що координаційні сполуки лантаноїдів мають величезний потенціал у розвитку нових технологій в області електролюмінесценції, освітлення та сенсорних систем, створення нових лазерних технологій, особливо в діапазонах довжин хвиль, які важко отримати за допомогою традиційних матеріалів, що обумовлено як унікальними люмінесцентним властивостям так і широкому спектральному діапазону. Наприкінці доповіді спікерка запропонувала всім охочим співпрацювати.
Після доповіді обговорили актуальні проблеми, і кожен із присутніх мав змогу поставити запитання спікерці. Між спікеркою та приутніми на заході відбулася цікава й продуктивна дискусія.
Наприкінці зустрічі представник ННЦ запропонував учасникам заходу заповнити Google-форму для отримання сертифікату про підвищення кваліфікації за тематикою наукового вебінару.
Дякуємо пані Олександрі за цікаву та актуальну тематику наукового вебінару та участь у заході.