photo_2024-11-01_15-34-10

На кафедрі геоекології і землеустрою з метою поглибленого вивчення актуальних екологічних питань в різних наукових напрямках, зокрема, різноманіття біосистем, охорона та збереження біологічних ресурсів, аналіз та оцінка впливу антропогенної діяльності на стан природних екосистем, вивчення ландшафтів з використанням ГІС – технологій та програмного забезпечення QGIS, а також напрацювання навичок у здобувачів у науково-дослідній сфері активно функціонують студентські наукові гуртки: «Біорізноманіття світу», «ЕкоМоДис» та «Екослід».

Студентські наукові гуртки органічно пов’язують науково-дослідну роботу здобувачів із навчальним процесом. Так, тематики наукових гуртків сформовані для поглиблення знань з навчальних дисциплін: «Екологія біоценозів», «Біологічні ресурси та їх характеристика», «Охорона навколишнього середовища», «Оцінка впливу на довкілля», «Моніторинг довкілля», «Новітні методи дистанційного зондування Землі», «Супутниковий моніторинг екосистем», «Ландшафтна екологія» та інших освітніх компонентів ОПП «Екологія» та «Геодезія та землеустрій».

Також здобувачі, які відвідують екологічні наукові гуртки, залучені в дослідження за проблематикою наукової діяльності кафедри «Науково-технічна підпрограми 2.1 «Сучасний стан геоекологічних умов та біорізноманіття Північно-Західного Приазов`я» на 2021- 2025 рр.», над виконанням якої працюють співробітники кафедри геоекології і землеустрою.

Науковий гурток «Біорізноманіття світу»

 

1

Студентський науковий гурток вивчає питання різноманіття живих організмів різних екосистем: наземних, морських, річкових, болотяних та інших біоценозів. В тому числі проблематику збереження біологічного різноманіття, яке передбачає охорону водночас і окремих особин, їхніх груп у межах певної території, й екосистем у цілому разом з їхнім середовищем існування.

 1.2 1.5

Згідно план-графіку роботи студентського наукового гуртка у вересні-жовтні цього навчального року гуртківці разом з керівниками – професором, д.б.н. Волохом А.М. та доцентом, к.б.н. Аюбовою Е.М. обговорили досягнення за попередній навчальний рік та визначили план роботи гуртка на поточний. В найближчі плани членів гуртка входять підготовка та написання тез доповідей для збірника студентської науково-практичної конференції ТДАТУ.

1.4 1.1

На черговій зустрічі учасники мали можливість прослухати інформацію щодо біорізноманіття різних екосистем світу. Зокрема, Волох А.М. ознайомив здобувачів про результати досліджень з розширення ареалу розповсюдження та моніторингів чисельності окремих груп тварин в різних еколого-кліматичних зонах. Також на зібранні було проведено координацію процесу збору матеріалу для написання наукових праць здобувачами.

Науковий гурток «ЕкоМоДис»

2.5 2 j,ht

Студентський науковий гурток з екологічного дистанційного моніторингу екосистем «ЕкоМоДис» під керівництвом доцента к.с.-г.н. Ганчука Максима Миколайовича та асистента Телюк П.М. активно проводить свою роботу, залучаючи студентів спеціальностей 101 «Екологія» та 193 «Геодезія та землеустрій» до наукових вишукувань на основі міждисциплінарного підходу.

Гурток дає можливість здобувачам різних, але споріднених спеціальностей, працювати разом, комплексно розглядаючи сучасні проблеми в трансформації наземних екосистем під впливом воєнних дій, вирішення яких стосується спеціалістів одразу кількох галузей науки.

2.4 2.3

Основою досліджень, проведених в межах гуртка, є набуття та вдосконалення навичок дешифрування супутникових знімків, практичної роботи з ГІС та програмним забезпеченням QGIS. На базі отриманих навичок, здобувачами проводяться дослідження з виявлення новоутворених белігеративних ландшафтів (тобто таких специфічних воєнно-технічних комплексів, що утворились в результаті зміни природного або інших видів ландшафту, у результаті ведення воєнних дій та підготовки до них); розвитку пожежної небезпеки в Запорізькому регіоні в результаті ведення бойових дій та визначення постраждалих ділянок лісових насаджень й лісосмуг в результаті пожеж.

Здобувачі беруть активну участь у конкурсах студентських науково-дослідних робіт, конференціях та наукових дебатах за результатами яких публікують свої наукові здобутки. Здобувачами – гуртківцями були видані роботи що стосуються визначення еродованості ґрунтового покриву на тимчасово окупованих територіях; проявів наслідків екологічної катастрофи, що виникла в результаті теракту на Каховській ГЕС; виявлення пожеж на території Запорізької області та їх вплив на наземні екосистеми.

Загальною метою роботи гуртка «ЕкоМоДис» є аналіз поточного стану наземних екосистем та об’єктів природно-заповідного фонду на тимчасово окупованих територіях.

Науковий гурток «Екослід»

3 3.1

Діяльність наукового гуртка «Екослід»  спрямована на здійснення наукових екологічних досліджень, а саме аналіз та оцінка впливу антропогенної діяльності людини на стан природних екосистем. Здобувачі – гуртківці разом з керівниками – доцентом, к.с.-г.н. Скибою В.П. та старшим викладачем Антоновським О.Г. беруть активну участь у конкурсах студентських науково-дослідних робіт, конференціях на університетському та міжнародному рівнях, за результатами яких публікують свої наукові здобутки.3.2

Тематика студентських наукових робіт направлена на пошук взаємозалежностей між різними складниками екосистеми та тими факторами, які тією, чи іншою мірою спричинюють деструктивні процеси. Важливою проблематикою, яка в рамках наукового гуртка розглядається, є зрозуміння, як використовувати ті ресурси, які може надати нам екосистема (екосистемні послуги) помірковано, при цьому не спричинюючи понаднормативного тиску.

3.3

Науково-дослідна робота в рамках гуртка здійснюється з використанням різних підходів та спеціалізованих комп’ютерних програм для пошуку кореляційних зв’язків та залежностей, спираючись при цьому на репроспективний та предиктивний аналізи.

 

В умовах військової агресії з боку росії та пов’язаних з війною небезпечних умов для проведення польових досліджень в окремих регіонах України, науковці кафедри ГЕЗ разом зі здобувачами продовжують вести науково-дослідну роботу.