Для новости

На 10 травня припадає чергове спортивне свято, яке сьогодні відзначається у цілому світі – Всесвітній день руху для здоров’я (World Move for Health). Всесвітній день руху для здоров’я було офіційно впроваджено в суботу 10 травня 2003 р. Ініціаторами виступили держави-члени ВООЗ після успіху Всесвітнього дня охорони здоров’я на тему «Рух заради здоров’я», який відбувся у 2002 р. Державам-членам пропонується щороку відзначати День руху за здоров’я, щоб пропагувати фізичну активність як важливу для здоров’я та добробуту.

Здорове суспільство – незмінний пріоритет для Всесвітньої організації охорони здоров’я, за визначенням якої «здоров’я» – це повноцінне фізичне, духовне та соціальне благополуччя людини.

У тому, що фізична активність впливає на здоров’я, немає ніяких сумнівів. Ми всі чули таку фразу: «Рух – це життя, а життя – це рух!». І це правда!

Гіподинамія – це порушення функцій організму, яке сталося через обмеження рухової активності. Вона є наслідком звільнення людини від фізичної праці та особливо впливає на серцево-судинну систему: слабшає сила скорочень серця, зменшується працездатність, знижується тонус судин. Наслідком гіподинамії можуть стати ожиріння й атеросклероз.

У цей день заклик підтримувати активний спосіб життя, щоб залишатися здоровим і запобігати хворобам, цей день стимулює пересічних громадян докладати зусиль для поступового прогресу. Почніть дотримуватися здорового способу життя прямо зараз. Підтримуйте фізично активний спосіб життя і зробіть заняття частиною вашого повсякденного життя. Заохочуйте дітей та молодь до занять ранковою зарядкою,  як одного з чинників фізичного розвитку та зміцнення здоров’я людини, виховуйте стійкий інтерес і звичку до систематичних занять фізичною культурою та спортом, сприяйте загартуванню організму.

Основними цілями національних і глобальних заходів з проведення Всесвітнього дня руху для здоров’я є:

  • підвищення обізнаності громадськості про переваги фізичної активності в профілактиці неінфекційних захворювань;
  • сприяння розробці національних і місцевих ініціатив, стратегій і програм в галузі фізичної активності;
  • пропаганда переваги фізичної активності і її регулярної практики;
  • збільшення фізичної активності населення через спортивні заходи та інші соціально-культурні форуми;
  • пропаганда здорового способу життя та вирішення пов’язаних зі здоров’ям проблем за допомогою спорту і фізичної активності.

Широко відомий той факт, що недолік рухів негативно впливає на перебіг складних біохімічних і фізіологічних процесів в нашому організмі. При цьому значно знижується функція центральної нервової системи, як наслідок – швидше настає стомлення. Людина стає млявою, розсіяною, знижується діяльність гормонів. При гіподинамії спостерігається погіршення загального обміну речовин. З віком цей процес ще більшою мірою посилюється. З цього випливає висновок – людині просто необхідно рухатися при першій-ліпшій можливості. Тільки заняття фізичними вправами й спортом в змозі забезпечити нормальне живлення серцевого м’яза і захистити людину від багатьох захворювань.

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує дорослим приділяти фізичним навантаженням як мінімум 75 хвилин в тиждень.

Американські дослідники, наприклад, довели користь семихвилинному тренування. Протягом шести тижнів фахівці порівнювали дві групи людей: одна виконувала силові й аеробні вправи сім хвилин в день, друга не займалася зовсім. Раціон ніхто з учасників дослідження не міняв. Через шість тижнів у людей з першої групи знизилися індекс маси тіла і відсоток жиру в організмі, а талія і стегна зменшилися в обсягах.

Фахівці Університету Юти пішли далі й з’ясували, що навіть одна хвилина тренування має значення. Протягом трьох років вони відслідковували стан здоров’я і фізичну активність 2 202 жінок і 2 309 чоловіків. Дослідники прийшли до висновку, що одна хвилина тренувань високої інтенсивності знижує ймовірність ожиріння на 5% у жінок і на 2% у чоловіків.

Тому якщо видалася вільна хвилина, сміливо робіть що завгодно, вибивається зі звичайного режиму: пробіжіться за автобусом, підніміться по сходах або зробіть пару вправ прямо в офісі.

Кожен з нас може інвестувати у своє здоров’я, і ці інвестиції – ніщо інше, як звичайна активність. Всесвітній день руху для здоров’я має стати певним поштовхом до зміни способу життя. Що можна зробити в цей день?

  1. Придбати абонент до фітнес-центру.
  2. Записатися в басейн.
  3. Зібратися з друзями та й відправитися на велопрогулянку.
  4. Зіграти у футбол.
  5. Зробити 10 000 кроків тощо.

Пам’ятайте, що рухова активність може замінити будь-які ліки, проте навіть самі дорогі та ефективні таблетки не зможуть замінити фізичних навантажень.

Кафедра фізичного виховання і спорту разом зі спортивним клубом ТДАТУ вітає всіх студентів та співробітників ТДАТУ зі святом Всесвітнього дня руху для здоров’я! Бажаємо всім вам сил, здоров’я, бадьорості духу та невичерпної енергії. Нехай ваш настрій завжди буде хорошим, позитивним і бойовим! Бажаємо вам завжди бути в формі й не боятися нових починань!

Наша порада – більше рухайтеся і будете здорові!

Олексій Нестеров,
старший викладач кафедри фізичного виховання і спорту