6

“Рятівною силою на нашому світі є спорт –

над ним як і раніше розвівається прапор оптимізму,

тут дотримують правила і поважають противника

незалежно від того, на чиїй стороні перемога”

Джон Голсуорсі, англійський письменник,

лауреат Нобелівської премії 

Сьогодні у світі відзначається Міжнародний день спорту на благо розвитку та миру (International Day of Sport for Development and Peace). Це порівняно нове свято в календарі міжнародних та всесвітніх дат, що було започатковано у 2013 році Організацією Об’єднаних Націй разом з Міжнародним Олімпійським Комітетом. 23 серпня 2013 р. Генеральна Асамблея ООН одноголосно ухвалила резолюцію, якою зазначалося, що “здоровий спосіб життя, фізична та інтелектуальна активність – запорука загального процвітання й добробуту”. Спорт є потужним інструментом зміцнення соціальних зв’язків і мереж. Спорт як універсальна мова може стати потужним інструментом сприяння миру, терпимості та взаєморозуміння, об’єднуючи людей через кордони, культури й релігії. Його цінності, такі як робота в команді, справедливість, дисципліна, повага до супротивника і правилам гри, розуміються в усьому світі та можуть бути використані в просуванні солідарності, соціальної згуртованості та мирного співіснування. Спорт об’єднує нас навколо позитивних цінностей і сприяє зміцненню культурі діалогу за межами національних кордонів. Історія спорту свідчить про те, що він здатен руйнувати стереотипи, ініціювати й посилювати рух за права і гідність кожної людини, привертаючи до них увагу всього світу.

До цього дня вчені та історики не можуть прийти до однозначного висновку – де ж вперше людина вигадала спорт. Це не дивно, оскільки діяльність, яку сучасна наука відносить до такого поняття, як заняття спортом, була притаманна без винятку всім людям по всій землі й схоже, що в усі часи. Змагання, гра, розвага, активний відпочинок, численні інтелектуальні вправи, досягнення кращих результатів, тренування фізичних та інших навичок, ось лише невеликий перелік тих видів діяльності, які містять в собі це широке поняття. І не дивлячись на максимальне напруження зусиль і емоцій, які іноді додаються при занятті спортом, однозначно одне – це абсолютно мирний процес. Він сприяє розвитку і є життєствердним з усіх боків.

Міжнародний день спорту на благо розвитку та миру 2020 року призваний спонукати людей до активних дій, зміцнювати солідарність, командний дух і підвищувати поінформованість про COVID-19. Пандемія COVID-19 поширюється загрозливими темпами у все більшій кількості країн, територій і регіонів світу, і методи фізичного і соціального дистанціювання стають звичайним явищем, щоб зупинити поширення вірусу. Закриття спортивних залів, спортивних споруд і стадіонів, басейнів, танцювальних студій та ігрових майданчиків означає, що багато хто з нас не можуть брати активну участь в індивідуальних або групових спортивних або фізичних заходах. В результаті спортивна спільнота в усьому світі зазнає серйозних труднощів через введених обмежень. Але це не означає, що ми повинні перестати бути фізично активними. Ми не повинні втрачати зв’язок з нашими тренерами, партнерами по команді, інструкторами та вболівальниками, які допомагають нам залишатися в гарній фізичній формі й бути соціально активними.

Відомо, що на сьогодні майже два мільярди людей у світі є недостатньо фізично активними. Фізично активні діти на 15% частіше вступають до вишів, а фізично активні підлітки менш схильні до куріння, вживання наркотиків, ризикованої сексуальної поведінки і як результат – ранньої небажаної вагітності. У дитини з активними мамою і татом у два рази більше шансів вирости теж активною людиною. Недостатня фізична активність є причиною 6% усіх випадків захворювань серцево-судинної системи, 7% випадків захворювань цукровим діабетом 2-го типу і 10% випадків раку грудей і раку товстої кишки. Інвестиції в спорт, включно з часом, обладнанням і приміщенням, втричі більш рентабельні, ніж затрати, пов’язанні з медичним обслуговуванням.

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує кожній людині присвячувати заняттям спортом і фізкультури 150 хвилин в тиждень при помірному навантаженні або 75 хвилин в тиждень при інтенсивному навантаженні. У Всесвітній організації охорони здоров’я також є кілька рекомендацій щодо занять спортом без спеціального обладнання і в обмеженому просторі. Існує безліч безкоштовних онлайн-програм для людей будь-якого віку.

У Міжнародний день спорту на благо розвитку та миру, треба бути активними, залишатися здоровими й демонструвати солідарність в цей період фізичного і соціального дистанціювання. Цей командний дух допоможе нам всім разом подолати нинішні проблеми.

Фізкультура і спорт – невіддільна частина національної культури й здоров’я України. Фізичні вправи здавна були звичними в побуті українського народу. Святкові народні ігри, їзда верхи, кулачні бої, плавання, біг, веслування, підняття ваги мали величезну популярність. Свого часу саме з них виросла система фізичної підготовки запорізьких козаків, які вирізнялися неабиякою силою, влучністю та витривалістю.

Україна щороку активно долучається до відзначення цього свята, розуміючи, що спорт має унікальну силу для того, щоб сприяти об’єднанню людей навколо миру, дружби та розвитку. Цього року численна кількість спортсменів України й прихильників здорового способу життя вчергове показала білу картку на знак миру та спокою у світі. “Як спортсмен, як чемпіон спорту ЮНЕСКО, я добре знаю цінність спорту. Спорт дав мені дуже багато, дав можливість відкривати світ і надав мені найбільшу цінність – збудувати дружбу з моїми друзями. І, звичайно, ми знаємо, що спорт об’єднує людей, сприяє миру та будує глобальну дружбу. Я приєднуюся до кампанії #WhiteCard, яка символізує єдність та солідарність людей через спорт. Живіть в мирі! Будьте сильними! Спорт унікальний! Насолоджуйтесь спортом!“, – наголосив президент Національного олімпійського комітету України, Олімпійський чемпіон Сергій Бубка, вітаючи спортивну спільноту зі святом.

Здоровий спосіб життя, фізична та інтелектуальна активність є запорукою нашого загального процвітання і добробуту!

Кафедра фізичного виховання і спорту Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного вітає Вас зі святом! Бережіть себе!

Будьте здорові та спортивні!

Старший викладач кафедри фізичного виховання і спорту Нестеров О.С.