023Успіх будь-якої справи – це передусім успіх людей, які у ній залучені. Всесвітній день психічного здоров’я визначають задля підвищення обізнаності про ментальні проблеми та мобілізації зусиль для їх вирішення.
Всесвітній день психічного здоров’я (англ. World Mental Health Day) відзначається щорічно 10 жовтня, починаючи з 1992 р. Цей день було засновано з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я. Він існує для того, щоб привернути увагу до проблем психічного здоров’я у світі та скоротити поширення депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії та розумової відсталості.
За даними ВООЗ, в наші дні на психічні захворювання у світі страждають більше 450 мільйонів людей. В західних країнах кожна сьома людина страждає на розлади мислення, або схильна до депресій та алкоголізму.
В Україні більше 3,9% всього населення (1,7 млн. населення) щорічно звертаються за допомогою з приводу психічних розладів, в тому числі – через вживання психоактивних речовин. За прогнозами фахівців, до 2030 року психічні розлади увійдуть у світі до першої п’ятірки хворіб, які будуть лідирувати за кількістю працевтрат.
За оцінками Міжнародного медичного корпусу, близько 75% українців нині не мають доступу до кваліфікованої допомоги у сфері психічного здоров’я. Громадяни часто стикаються з психологічними бар’єрами: сором, брак довіри до системи, недостатня кількість інформації та обізнаності, висока вартість лікування, острах перед можливість розповсюдження інформації про свою проблему, негативний досвід попередньої допомоги, географічна віддаленість.
Варто зазначити, що психічні розлади мають великий вплив і на фізичне здоров’я людей. Так, тяжка депресія спричиняє ішемічну хворобу серця, посттравматичний стресовий розлад підвищує рівень смертності від ішемічної хвороби, пухлин та навмисних і випадкових травм.
Одним із викликів сучасності є збереження психічного здоров’я на робочому місці. Саме людський ресурс має бути головною цінністю компаній. А цінності, зрозуміло, потрібно плекати та берегти. Тим паче, що сучасний світ переживає новий цивілізаційний виклик, епідемію 21-століття – зниження якості психічного здоров’я. Так, 35-45% випадків невиходів на роботу пов’язані з проблемами психічного здоров’я.
Експерти зауважують, нині психічні захворювання – один з найбільших невидимих тягарів у світі. До 2030 року депресія стане третьою найбільш поширеною хворобою в країнах з низьким доходом і другою – з середнім. Натомість кожен долар, інвестований у лікування загальних психічних розладів в Україні, принесе 2 долари у відновлення людської продуктивності, тобто це інвестування в економіку країни.
Не даремно “Mental Health at Work” стала однією із ключових тем, що обговорювались на World Economic Forum 2019 в Давосі. Масштаби проблеми настільки значні, що у 2030 році на її подолання світова економіка, за прогнозами спеціалістів, витратить 16 трильйонів доларів!
На жаль, система охорони здоров’я ще не відреагувала як слід на виклики погіршення Mental Health. Складність в профілактиці та лікуванні психічних розладів спричинена і людською природою. У більшості випадків ми боїмося визнати перед іншими наявність психічних проблем, боячись дискримінації, насмішок, втрати робочого місця та, в решті решт, через почуття сорому.
Однак, є і добра новина. Сучасні знання про біологію людини, її нейро- і психофізіологію дають можливість ефективної профілактики психічних розладів. Один із них – догляд за власним Mental Health. Інший – належна організація умов праці.

022

6_мифiв_про_психiчне_здоровя