23 квітня 2024 р. відбулося завершення Мовного арсеналу «Українська мова як маркер національної ідентичності: від традицій до сучасності», який проводився з ініціативи мовного омбудсмена ТДАТУ Тетяни ШАРОВОЇ за підтримки ректора університету Сергія КЮРЧЕВА.

Основна мета Мовного арсеналу – розкрити різні аспекти формування, функціонування й розвитку української мови як об’єднувального та самовизначального фактора нашої нації.

photo_2024-04-23_20-46-32photo_2024-04-23_20-46-24

На початку заходу ректор ТДАТУ, професор Сергій КЮРЧЕВ підкреслив, що висока зацікавленість аудиторії у тих питаннях, які розглядаються на арсеналі, долученість представників закладів освіти з різних куточків України свідчить про живу потребу пізнавати своє. Він висловив сподівання, що проведення щорічного Мовного арсеналу стане доброю традицією в університеті нескореного півдня.

photo_2024-04-23_20-46-18photo_2024-04-23_20-46-14

Освітній омбудсмен України Сергій ГОРБАЧОВ наголосив на важливості розвивати комунікативну та культурну компетентності в руслі національних цінностей, оскільки саме на викладачів ТДАТУ накладається місія вертатись на деокуповані території та відновлювати українську освіту там.

Заступник директора ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», професор Юрій САФОНОВ у привітальному слові відзначив, що Мовний арсенал – це важливий пласт української національної свідомості, що враховує і мовознавчі аспекти, і традиції та звичаї, світоглядні особливості нашого народу, історичні аспекти, літературну класику тощо. Саме у цій багатогранності ми озброюємось необхідними знаннями й навичками.

photo_2024-04-23_20-46-40photo_2024-04-23_20-45-57

Зі словами привітання до всіх учасників заходу звернулася Оксана ФІЛАТОВА, професорка, завідувачка кафедри журналістики, реклами та PR-технологій Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова (м. Миколаїв), визначивши, що саме мова є кодом розрізнення «свій» – «чужий». А українська мова – це наш національний код, який допомагає нам у самовизначенні.

Спікеркою третього дня Мовного арсеналу стала Ольга ДЕРКАЧОВА – д.філол.н., професорка кафедри педагогіки початкової освіти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника – із презентаційним виступом «Вчительки, акторки, науковиці: фемінітивна історія української мови». На конкретних прикладах із літератури, історії української культури, періодики XIX-XX ст. доповідачка простежила процес формування та використання фемінітивів у діахронічному зрізі, їхнє входження в сучасний обіг в офіційно-діловому, публіцистичному, науковому й звичайному побутовому стилях як спосіб відродження традицій українського мовознавства в постколоніальний період існування держави.

photo_2024-04-23_20-45-53photo_2024-04-23_20-46-08

Захід проводився в межах академічного руху «Гостьовий професор» Вищої школи педагогічної майстерності ТДАТУ та об’єднав академічну спільноту з різних закладів освіти: Василівського, Оріхівського, Новокаховського, Мелітопольського фахових коледжів, Уманського гуманітарно-педагогічного фахового коледжу імені Т.Г. Шевченка, Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» та ін.

 

Інформацію підготувала доцент Аліна ЗЕМЛЯНСЬКА