У рамках роботи п’ятої обласної літньої школи для обдарованої учнівської молоді, яка проходила з 8 по 12 червня 2021 року викладачі кафедри ГЕЗ Вікторія Скиба та Олександр Антоновський стали спікерами секційної доповіді.

Вікторія та Олександр обрали одну з найважливіших глобальних тем сьогодення – водозабезпеченість та якість питної води.

«У презентації на тему «Пити шкідливо не пити (постав кому сам)!!!» ми окреслили актуальність даного питання для України, запропонували школярам замислитись над сенсом поняття «водний слід» та визначили продукти споживання (харчові та не харчові) на виробництво яких витрачається значна кількість води. У буденному побуті дуже важко собі уявити, що звична для нас філіжанка кави – це затрати 140 літрів води. Ну випили і випили, одну зранку, одну в обідню перерву… А один чізбургер це взагалі затратний еквівалент 2450 літрів води. Немало справді? А якщо просумувати усі речі які необхідні нам для задоволення щоденних санітарно-гігієнічних потреб та просто для задоволення наших забаганок!» – розповідає Вікторія.  Не залишили ми без уваги і питання якості питної води. Чого лише вартує огляд аналітичного звіту масштабного скринінгу якості води в басейні Дніпра, який було проведено за 67 тис. показників і у лютому цього року та офіційно оприлюднено на сайті Державного агентства водних ресурсів України. А чи зможе людина залишатись здоровою, споживаючи усе життя воду зі сторонніми домішками та сполуками у її складі? На сьогодні проблем багато і шляхи їх вирішення теж є: починаючи від рівня держави, яка жорстко має здійснювати контроль за використанням водних ресурсів та надходженням стоків; і, звісно, простих звичок, які можуть стати запорукою кожного!

Олександр продемонстрував портативне обладнання кафедри геоекології і землеустрою ТДАТУ та науково-дослідного відділу Приазовського національного природного парку та ГО «Екорух», яке забезпечує мобільне визначення багатьох речовин сольового та трофо-сапробіологічного блоків якості поверхневих вод. Школярі мали змогу на практичних прикладах побачити, як змінюється якість води з під крану після  фільтрації через звичайний побутовий фільтр.

Також науковці, в якості настанови для молодшого покоління, наголосили на тому, що екологічні проблеми водних ресурсів – це подальша перспектива досліджень на багато десятирічь вперед, тому усі бажаючі запрошуються до співпраці та навчання вже сьогодні. 

Вікторія СКИБА, Олександр АНТОНОВСЬКИЙ

МАН

 

Рисунок1