photo_2023-10-02_21-59-56

Викладачі кафедри геоекології і землеустрою мали змогу долучитись до Круглого стілу “Збережи небо: захисти себе і озоновий шар” 15 вересня 2023 р., організованого Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України. Тематика заходу приурочена до Дня захисту озонового шару та річниці підписання Монреальського протоколу (16 вересня 1987 року).

МОНРЕАЛЬСЬКИЙ ПРОТОКОЛ – єдиний міжнародний документ, ратифікований усіма країнами світу, одна з найуспішніших екологічних конвенцій. Протокол є прикладом ефективної співпраці між розвиненими країнами і країнами, що розвиваються, наочно підтверджуючи той факт, що глобальні проблеми охорони довкілля можуть вирішуватися спільними зусиллями всіх країн, готових втілювати міжнародні угоди. Україна – одна з перших країн у регіоні приєдналася до Віденської конвенції у 1986 р., а у 1988 р. ратифікувала Монреальський протокол. До базового Монреальського протоколу наша країна ратифікувала Лондонську, Копенгагенську, Монреальську та Пекінську поправки, таким чином взявши на себе зобов’язання поступово зменшувати використання озоноруйнівних речовин.

Вчені довели, що основною причиною руйнування озонового шару є наявність у ньому хімічних речовин – хлорфторвуглеців та галогенів, що застосовуються у виробництві холодильників, кондиціонерів, аерозолів, миючих засобів, вогнегасників, при хімічному чищенні одягу та виробництві товарів з пінопласту. У жовтні 2016 р. було прийнято Кігалійську поправку до Монреальського протоколу, яка передбачає поетапне скорочення виробництва і споживання гідрофторвуглеців, що використовуються як холодоагенти в кондиціонерах та холодильниках. Ці речовини є потужними парниковими газами, що спричиняють парниковий ефект, а отже глобальне потепління. Очікується, що завдяки виконанню цієї поправки вдасться запобігти викиданню 105 млн тонн СО2 еквіваленту парникових газів, що допоможе уникнути глобального підвищення температури на 0,5˚С до 2100 р.

Виконання країнами вимог Монреальського протоколу сприяє скороченню виробництва та споживання цих речовин, завдяки чому відбувається поступове відновлення озонового шару та пом’якшення наслідків зміни клімату. Завдяки виведенню з ужитку найнебезпечніших озоноруйнівних речовин, як це передбачено Протоколом, до 2060-2075 рр. озоновий шар має відновитися до рівня 1980 року.

Необхідно зауважити, що метою заходу стало привернення уваги громадськості та зацікавлених осіб до механізму регулювання даного питання в України, впроваджених та потенційних законодавчих змінах, які сприятимуть мінімізації впливу озонруйнуючих речовин на довкілля та дотриманню Україною міжнародних договорів.

             Вікторія СКИБА, Ельнара АЮБОВА

зображення_viber_2023-10-02_18-39-29-392 зображення_viber_2023-10-02_18-40-11-547
зображення_viber_2023-10-02_18-33-21-137