111

Визнання результатів навчання, отриманих у неформальній або інформальній освіті – це процес валідації в системі формальної освіти сукупності знань, умінь, навичок та інших компетентностей, набутих у неформальній або інформальній освіті.

Розвитку неформальної освіти сприяють світові організації, такі як ООН, ЮНЕСКО, Європейський Союз, Рада Європи та інші. Саме тому неформальна освіта більш розвинена в Європі, та сприймається європейськими роботодавцями на рівні з формальною освітою. Неформальна освіта, яка здобувається, як правило, за освітніми програмами та не передбачає присудження визнаних державою освітніх кваліфікацій за рівнями освіти, але може завершуватися присвоєнням професійних та/або присудженням часткових освітніх кваліфікацій.

У ТДАТУ передбачено перезарахування результатів навчання, отриманих у неформальній та інформальній освіті, процедура прописана у «Положенні про порядок визнання результатів навчання здобувачів вищої освіти Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного, отриманих у неформальній та інформальній освіті».

Перезарахування результатів здійснюється на добровільній основі та передбачає підтвердження того, що здобувач вищої освіти досяг результатів навчання, передбачених освітньою програмою, за якою він навчається.

Перезараховуватися можуть результати навчання, отримання яких підтверджується відповідним документом (дипломом, свідоцтвом, сертифікатом тощо), що дозволяє однозначно ідентифікувати особу здобувача і засвідчує результати його участі у певному освітньому заході неформальної або інформальній освіти (он-лайн, вечірньому, очному курсі, зокрема з вивчення іноземної мови; конференції; конкурсі; олімпіаді; тренінгу; семінарі; лекції; майстер-класі; бізнес-школі; стажуванні тощо).

Визнання результатів навчання у неформальній або інформальній освіті дозволяється для обов’язкових дисциплін, які починають викладатися з другого семестру. При цьому визнання результатів проводиться у семестрі, який передує семестру, у якому, відповідно до навчального плану конкретної освітньої програми, передбачено вивчення дисципліни, що перезараховується.

Визнання результатів навчання у неформальній або інформальній освіті для дисциплін вільного вибору студентів не дозволяється.

Перезараховуватися можуть результати навчання неформальної освіти, що за тематикою, обсягом вивчення та змістом відповідають як освітньому компоненту в цілому, так і окремому змістовному модулю, розділу, темі (темам), індивідуальному завданню, курсовій роботі (проєкту), контрольній роботі, що передбачені робочою програмою навчальної дисципліни.

Для перезарахування результатів навчання, отриманих у неформальній або інформальній освіті, здобувач подає на ім’я декана факультету заяву з проханням про визнання результатів навчання у неформальній або інформальній освіті, а також документи, що підтверджують участь здобувача у заході неформальної або інформальної освіти та набуті результати навчання (дипломи, свідоцтва, сертифікати тощо). У заяві вказується чи претендує здобувач на перезарахування освітнього компоненту в цілому, чи окремих його частин.

Дана практика вже популяризується серед здобувачів вищої освіти, таким чином здобувачка вищої освіти за другим (магістерським) РВО мала змогу підтвердити свої знання з дисципліни «Управління екологічними проєктами» та перезарахувати, попередрньо визначену з викладачем, частину тем.

Вікторія Скиба