Серед диких ратичних нашої фауни чи не найбільш рідкісним та проблемним видом є зубр європейський (Bіson bonasus), якого неодноразово намагались розводити у вольєрах з метою подальшого розселення. Внаслідок цього в Україні було створено кілька осередків на території Вінницької, Волинської, Івано-Франківської, Київської, Львівської, Сумської, Хмельницької, Чернігівської та Чернівецької областей, де у більшості випадків зубри мешкали у стані природної волі. Найбільшою стала буковинська популяція у Карпатах, осередком якої являлись державні лісо-мисливські господарства (ДЛМГ) «Берегометське» та «Зубровиця». У 1994/1995 рр. вона досягла максимуму в 213-225 особин, після чого став помітним спад приросту і загальне скорочення чисельності. Наприкінці ХХ ст. це відбулося й в інших місцях колишнього СРСР, причиною чого було переважно браконьєрство. Якщо в 1999 р. в Україні мешкало 489 зубрів, то в 2010 р. їх стало 432, у 2010 р. – 268, а у 2015 р. – 245 особин. Помітна негативна тенденція потребувала впровадження радикальних заходів, якими стали будівництво на території мисливського господарства «Зубровиця» спеціального вольєру (мал. 1), завезення до нього у 2017-2019 рр. 9 зубрів (3 ♂♂ і 6 ♀♀) та створення екологічних умов, відповідних до їх біологічних вимог.

Враховуючи, що європейський зубр є дуже потужною твариною, його огорожу через понижуючий трансформатор було підключено до джерела перемінного електричного струму. Це убезпечило її від пошкодженням зазначеними величезними ратичними.

За усними свідченнями державного міжрайонного мисливствознавця Сергія Чистова (Чернівецька область), вольєр було розташовано у змішаному середньовіковому лісі з гарно розвиненим підростом та підліском за домінування бука, клена та ялини. На його території здавна існувало 2 природних пасовища: одне площею 3,1, а друге –  4,0 га, які раніше використовувались для випасання великої рогатої худоби селян. Окрім того, для кращого забезпечення зубрів якісними кормами, всередині вольєру було розчищено від деревної рослинності старий сінокіс площею 2,5 га.

мал1

Мал. 1. Вольєр для розведення зубрів у Чернівецькій області

Після оранки та культивації його  територію засіяли різними сільськогосподарськими культурами: овес – 20%, пшениця – 20% та пасовищний набір із багаторічних трав (тимофіївка, райграс тощо) – 60%. Щорічно для зимової підгодівлі зубрів здійснюється заготівля наступних кормів: сіно – 19 т; зерносуміш (овес – 2,5 т + кукурудза – 2,5 т + крейда – 500 кг + сіль кам`яна – 0,1 т); буряк кормовий – 5 т та віники з топінамбуру – 3 тис. шт. Сіно зберігається на території вольєру у 2 накритих дахом спеціальних сінниках, виготовлених з товстих дерев`яних балок, скріплених потужними металевими скобами. Такі міцні конструкції, незважаючи на те, що об них часто труться боками зазначені великі тварини, збереглися непошкодженими вже кілька років. На краях вольєру є струмки, які служать зубрам природним водопоєм. На межі лісу та штучного пасовища побудована зручна вежа, з якої здійснюється  спостереження за ними. Незважаючи на перебування у вольєрі мисливського господарства «Зубровиця», зубри залишаються доволі обережними та небезпечними дикими тваринами.

Задля ознайомлення із результатами робіт по розведенню європейського зубра, 24 лютого 2023 р. на території зазначеного мисливського господарства було проведено регіональне науково-практичне засідання. У його роботі прийняли участь: Микола Білоконь – начальник управління екології та природних ресурсів Чернівецької обласної адміністрації, Анатолій Волох – д. біол. наук, професор (Таврійський державний агротехнологічний університет), Юрій Ткачук – голова президії Чернівецької обласної організації УТМР, Руслан Рудий – головний мисливствознавець філії «Чернівецьке лісове господарство» державного спеціалізованого господарства «Ліси України», Сергій Чистов – державний міжрайонний мисливствознавець, Юрій Масікевич – д. біол. наук, професор (Буковинський державний медичний університет) та єгері. Наші відвідини вольєра зубра показали гарний фізіологічний стан тварин (мал. 2), які з 2018 р. стали розмножуватись.  Слід зазначити, що у них за порівняно стислий час народилось доволі значна кількість телят: у 2018 р. – 2, у 2019 р. – 1, у 2020 р. – 1, у 2021 р. – 1 і у 2022 р. – 4.

мал2

Мал. 2. Зубри у вольєрі МГ «Зубровиця» 24.02.2023 р.

Зазначений вольєр для розведення європейського зубра знаходиться під пильною увагою українських науковців. Зокрема, його періодично відвідує Смаголь В.М. – провідний науковий співробітник Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України, якому зараз належить більшість наукових публікацій про зубра в нашій державі. Важливим також є здійснення контролю за станом поголів`я рідкісної тварини з боку управління екології та природних ресурсів Чернівецької обласної адміністрації. Успіхи та особливості розведення європейського зубра також цікавлять і керівництво Чернівецької обласної організації УТМР, в угіддях якої дотепер мешкають колись інтродуковані тварини. До речі, на території останньої було зафіксовано випадок відстрілу 1 самця браконьєрами (мал. 3) у 2009 р.

мал 3

Мал. 3. Обстеження залишків зубра, вбитого браконьєрами:

проф. А. Волох та  Ю. Ткачук (Банилів-Пігірнівське ліс-во, угіддя Сторожинецецької РО організації УТМР, ур. Випчінка, 03.01.2009)

Тому єгерській службі навіть зараз, під час війни, коли полювання у 2022/2023 рр. на всій території області заборонено, доводиться приділяти спеціальну увагу охороні не лише мисливських тварин, а й рідкісних європейських зубрів.

Аналіз учасниками науково-практичне засідання поголів`я зубрів у вольєрі МГ «Зубровиця» (мал. 4) показало, що зараз основну його частку (56,3%) становлять молоді особини віком 1-5 років. За час існування вольєру (2019-2023) чисельність тварин у ньому зросла від 9 до  16 особин, а приріст стада склав 25,9% на рік, що для зазначеного біологічного виду є досить високим показником.

Це свідчить про:

  • Високий професіоналізм персоналу, який у дуже складних соціальних і скрутних фінансових умовах сприяє відтворенню поголів`я європейського зубра, занесеного до Червоної книги МСОП та Європейського Червоного списку;
  • Вольєр для розведення європейського зубра у Чернівецькій області став ефективним розплідником даного виду в Україні;
  • Отримані позитивні результати є важливою підставою для за включення зазначеного об`єкту до певних міжнародних проєктів, що має покращити і прискорити роботи щодо відновленню поголів`я європейського зубра.

мал4

Мал. 4.  Аналіз фахівцями статево-вікової структури зубрів у вольєрі за  світлинами, зліва направо:

Білоконь М.В. – начальник управління екології та природних ресурсів Чернівецької обласної адміністрації; Ткачук Ю.Б. – голова президії Чернівецької обласної організації УТМР, Чистов С.І. – державний міжрайонний мисливствознавець, Масікевич Ю.Г. – д. біол. наук, професор Буковинського державного медичного університету

Враховуючи, що у природних угіддях МГ «Зубровиця» за даними зимового обліку 2023 р, мешкає 33 особини, а у вольєрі – 16, керівництво філії «Чернівецьке лісове господарство» державного спеціа- лізованого господарства «Ліси України» запланувало випустити частину вольєрних зубрів на волю. Це має частково збагатити генетичний фонд існуючого угруповання і сприяти швидшому відновленню поголів`я вимираючого виду, яким є європейський зубр, у буковинських лісах.

 Анатолій ВОЛОХ