26 листопада 2020 року викладачі кафедри геоекології і землеустрою,  в.о. завідувача кафедри, к.т.н., доц.  Сергій Мовчан, к.т.н., доц. Сергій Коломієць, к.е.н., доц. Юрій Прус, к.т.н, ст. викл. Іван Леженкін, ст. викл. Максим Ганчук, к.е.н., ас. Анастасія Якунічева, ас. Ельнара Аюбова, ас. Вікторія Скиба долучились до обговорення сучасного стану земельних відносин у рамках “Всеукраїнського наукового семінару Земельні відносини в Україні: законодавчі аспекти та практика”, що проводила за допомогою платформи Zoom, кафедра землеустрою, геодезії та кадастру ДВНЗ “Херсонський державний аграрний університет”.

Треба відмітити, що 2020 рік важкий, вагомий та важливий в становленні земельних відносин. Запуск земельної реформи. Зняття мораторію та підготовка до відкриття у наступному році ринку землі дуже турбує всіх учасників аграрного сектору економіки, як все буде, які законодавчі зміни відбулись та ще відбудуться. У цьому році, як зазначив модератор зустрічі д.е.н., професор ДВНЗ «ХДАУ» Юрій Іванович Яремко, було прийнято 50 нормативних законодавчих актів в галузі регулювання земельних відносин, це рекордна кількість.

У своєму виступі зав. кафедри геодезії та картографії НУБіП України Іван Платонович Ковальчук зазначив, що в свою чергу його авторським колективом підготовлено 8 томів атласу з  картографування, що звичайно вносить значний доробок у становлення геодезичної сфери нашої країни.

В той же час, було приділено увагу викликам, що існують сьогодні: наслідкам зміни клімату, створенню оновленого кліматичного зонування країни, таким руйнівним явищам, як засолення земель, опустелювання. Професор ІАЕ, д.е.н, Олександр Миколайович Нечипоренко звернув увагу на проблему розораності земель, виведенню законсервованих земель зі стану консервації та неналежного використання. Земля – це не лише засіб виробництва, і його економічна ефективність використання повинна завжди враховувати створення умов, щодо збереження її властивостей, а не використання за призначенням.

Доповідачами було охоплено багато різноманітних питань, що можна назвати комплексним підходом до розвитку геодезії та землеустрою.

Наша кафедра представила наступні доповіді:

  • Прус Ю.О., Мовчан С.І. Питання землеустрою та оцінки земельних ресурсів в умовах реформування адміністративно-територіального устрою
  • Коломієць С.М. Реалізація землеустрою у новостворених районах
  • Леженкін І.О. Огляд безпілотних летальних апаратів для геодезії
  • Якунічева А.Ю. Сучасний стан, проблеми та перспективи вдосконалення системи управління земельними ресурсами

Зав. кафедри геодезії ЛНАУ Павло Петрович Колодій підкреслив, що геодезист-землевпорядник повинен стати інтегратором широкого кола питань пов’язаних з землею, необхідно відслідковувати зв’язок геодезії, географії, екології та економіки. Створення єдиної концепції розвитку допоможе досягти успіху на цій важкий лаві.

Які нововведення має держреєстрація земельної ділянки. як буде визначатись вартість землі після відміни мораторію. Хто зможе купити земельну ділянку, через електронні земельні аукціони, чи яким іншим чином. Що буде з наявними договорами оренди. Та як врешті решт знизити гостроту майбутніх проблем, та вижити як нам усім в умовах пандемії так і агробізнесу в умовах відкриття ринку землі. Сподіваємось що ці та інші питання будуть обговорені на нашому науковому семінарі та допоможуть нам як в навчальній діяльності, так і в науково-практичному розумінні всіх процесів, що відбуваються.

Дмитро Шушпанов, доктор економічних наук, доцент, Західноукраїнський національний університет, зауважив, що сучасна адміністративна реформа потребує  інвентаризації земель, та прискорення темпу необхідних реформ.

З цікавою доповіддю виступив Кисельов Юрій Олександрович, д.г.н., проф., завідувач кафедри геодезії, картографії УДАУ.

Участь в обговоренні сучасних питань та проблем приймали учасники з Одещини: декан інженерно-економічного факультету ОДАУ, к.е.н., доц. Оксана Степанівна Малощук, завідувач кафедри геодезії та землеустрою ОДАБА, к.е.н., доц. Колосюк Анатолій Анатолійович. Останній співавтор сучасного методи здійснення нормативно-грошової оцінки землі в Україні, про що здійснив детальну та корисну доповідь.

Всього в онлайн-форматі змогли зібрати більше 70 учасників з майже всіх регіонів України, що дало можливість знайти позитивний бік вимушеного дистанційного формату, адже обмін наукових думок та пропозиції відбувся, та резолюція за результатами наукового семінару буде сформована та надіслана у відповідні владні структури.

Колектив нашої кафедри вдячний за цікаві доповіді, цінні пропозиції більш досвідчених наукових діячів в галузі геодезії та землеустрою, вдячні за надану підтримку та гарний приклад для наслідування.

Особливу подяку в організації семінару висловлюємо завідувачу кафедри землеустрою, геодезії та кадастру  Херсонського державного аграрно-економічного університету, доценту, к.е.н.  Наталії Василівні Дудяк.

Матеріали підготувала к.е.н., асистент кафедри геоекології і землеустрою

Якунічева А.Ю.

изображение_viber_2020-11-26_10-18-14

1
изображение_viber_2020-11-26_10-17-14