Реформа децентралізації стартувала у 2015 році, вона спрямована  на передачу повноважень та фінансів від державної влади якнайближче до людей – органам місцевого самоврядування. Саме жителі населених пунктів, як ніхто інший, знають про першочергові проблеми і задачі, на які треба спрямовувати кошти. Ще одна перевага, – усі кошти, отримані від податків та зборів, залишаються на місцях. Однак, існують в об’єднаних територіальних громадах і ряд проблем, які вирішити самостійно досить складно.

img_0146-3-418x278

За ініціативи науковців Таврійського державного агротехнологічного університету, на базі нашого навчального закладу був організований круглий стіл. Його учасниками стали представники чотирьох територіальних громад, що розташовані поблизу Мелітополя: Веселівської, Новобогданівської, Воскресенської та Плодородненської, а також представники наукової спільноти ТДАТУ.

Директор інституту підвищення кваліфікації Геннадій Подшивалов у своєму виступі зазначив, що науковці ТДАТУ готові надати посильну допомогу усім ОТГ, натомість треба почути про проблеми та труднощі, з якими вони стикнулися.

Першою в нашому регіоні була утворена Веселівська громада, до її складу увійшли 9 населених пунктів. З 2015 року керівництву цієї громади вдалося вирішити чимало важливих питань. Одне з них – дороги. В той же рік з’явилася ще одна ОТГ – Воскресенська. У жовтні 2015 року громада провела вибори голови і об’єднала чотири села Пологівського району: Воскресенку, Кінські Роздори, Магедове і Лозове. Тут також були вирішені ряд проблем в сферах освіти та медицини.

Півтора роки тому утворилася Новобогданівська ОТГ. Вона складається з населених пунктів Мелітопольського та Михайлівського районів. Її керівник Дмитро Хлистун зазначив, що самостійність громади дозволила нарешті зробити необхідне оновлення у сільських школах.

— Ми отримали субвенцію від держави на розвиток інклюзивних класів. У Відродженській школі 1-2 ст. покращили матеріальну базу, відремонтували фасади навчальних закладів, — зазначив місцевий очільник.

Він розповів, як тепер організовуватиметься навчання.

— Об’єднані громади йдуть різними шляхами: одні створюють при ОТГ відділи освіти, інші — комунальні заклади. Ми вивчили досвід інших громад та дійшли висновку, що краще зробити єдиний комунальний заклад на базі чотирьох шкіл. Трудові колективи шкіл самі обирали, яким шляхом йти, але більшість підтримала створення КЗ з центром в с. Новобогданівка. Тобто опорна школа розташується у с. Новобогданівка, а філії у Відродженні, Троїцькому та Старобогданівці.

Найбільш болючим питанням до останнього часу залишалося водопостачання в тій частині Новобогданівки, де пролягає водогін від Укрзалізниці.

— Раніше держпідприємство було готове передати нам водовід в користування, але ми не мали такої змоги, бо не вистачало коштів. Але згодом, коли спромоглися, залізниця передумала віддавати нам водовід та повторювала, що не буде боротися з розкраданням та великими втратами води. Мережі ваші, ми ставимо на початку вулиці лічильник, що накрутить — те і сплачуйте, обґрунтовували вони. Ми зобов’язали селян встановити лічильники, але різниця між показниками домоволодінь, які розташовані на початку вулиці та на околиці, становила 2,5 раза. Тобто через зношеність мереж і заповзятість громадян втрати води були колосальні. Ось, наприклад, офіційні дані з приладів обліку жителів восьми вулиць, які обслуговуються залізницею, становили 15-20 тис. в місяць, а підприємство виставляло нам рахунок на 80 тис., — бідкається керівник громади, нарікає Дмитро Хилстун.

Потребує уваги також ремонт доріг. На думку Дмитра Хлистуна, становище більшості з них бажає кращого, але деякі з них взагалі не перебувають на балансі громади, тож там не мають права витрачати бюджетні кошти на ремонт цих автошляхів.

— Зробили дорогу до Троїцького у співфінансуванні з облдержадміністрацією. Ми виділили на ці потреби 300 тис. грн. Але все ж залишається проблемою оновлення автошляхів не місцевого значення, які ми просто не маємо права обслуговувати, — наголосив голова ОТГ.

Не все так просто тут і з медичними закладами. Зокрема, в Новобогданівській амбулаторії так і не знайшлося бажаючого на посаду другого сімейного лікаря. Але вдалося зберегти стоматолога, тепер цю послугу мешканці можуть отримати, не виїжджаючи з ОТГ.

Схожі проблеми і в Плодородненській ОТГ, до складу якої входять 12 населених пунктів Плодородненскої та Мар’янівської сільських рад. Медицина, освіта та ЖКГ також потребують реорганізації.

Є питання і з організацією роботи Центрів надання адміністративних послуг. В громадах, населені пункти яких розташовані далеко, організований виїзний прийом спеціалістів, щоб жителі могли отримати послуги на місці.

Деякі перспективні питання можна вирішити із залученням грантових коштів. Так, в Новобогданівській громаді існує можливість створення альтернативних електростанцій з використанням енергії вітру та сонця. А ось, відродити галузь тваринництва поки що досить складно. Більшість ферм майже знищені, щоб їх поновити потрібні великі вкладення, яких в бюджетах на місцях просто немає.

Супроводжувати роботу з територіальними громадами буде, спеціально створена робоча група в Таврійському державному агротехнологічному університеті. До неї зможуть звертатися представники громад, аби разом із науковцями найти оптимальні шляхи у вирішенні тієї чи іншої проблеми

.img_0142-1-1-277x185 img_0143-2-277x185 img_0145-3-417x278img_0139-4-276x184 img_0136-1-1-559x372