25 червня народився Іван Петрович Крипʼякевич (Крипякевич; псевдоніми — Холмський Іван, І. К.; 25 червня 1886, Львів — 21 квітня 1967, там само) — український історик, академік АН УРСР, професор Львівського державного університету імені Івана Франка, директор Інституту суспільних наук АН УРСР.
«Історія України» Крип’якевича належить до кращих досягнень історіографічної спадщини минулого – в цьому саме закладена її вартість на сьогоднішній, і на завтрашній дні.»
У 1904 році він закінчив польську гімназію, а з 1904 по 1909 роки навчався на філософському факультеті Львівського університету. Під час навчання став учнем Михайла Грушевського, досліджуючи ранньомодерну історію України. Уже в 1905 році почав публікувати свої праці в «Записках Наукового товариства імені Шевченка».
Будучи студентом, Крип’якевич активно виступав за українізацію університету, за що 1 лютого 1907 року був ув’язнений за порушення громадського спокою. У 1908 році організував «Просвітній кружок» і співпрацював із товариством «Просвіта». Працював бібліотекарем «Академічної громади», розробивши інструкцію для люстраторів читалень, узагальнивши досвід бібліотек Німеччини, Росії, США, Польщі та Норвегії.
Іван Крип’якевич є автором понад 600 наукових робіт, серед яких:
- «Матеріали до історії української козаччини» (1914).
- «Студії над державою Б. Хмельницького» (1925–1931).
- «Богдан Хмельницький» (1954).
- Праці з історіографії («Українська історіографія»), історії культури («Історія української культури»), краєзнавства («Історичні проходи по Львові», «З історії Гуцульщини»).
- Науково-популярні нариси: «Велика історія України», «Історія українського війська».
Навчальні посібники
Крип’якевич створив чотири навчальні книги для шкіл і гімназій:
- «Коротка історія України для початкових шкіл та першої класи гімназії».
- «Шляхи слави українських князів».
- «Оповідання з історії України для нижчих клас середніх шкіл».
- «Огляд історії України. Для вищих клас середніх шкіл та вчительських курсів».
Помер 21 квітня 1967 року у Львові, похований на Личаківському кладовищі.
Іван Крип’якевич залишив вагомий внесок у дослідження української історії, зокрема козацької доби, культури та краєзнавства. Його праці залишаються актуальними для сучасних істориків, а педагогічна та громадська діяльність сприяла розвитку української освіти та науки.
Крип’якевич І. П. Історія України / I. П. Крип’якевич. – Львiв : Українське видавництво, 1941. – 69 с.