Наукова бібліотека одержала в дар книгу:  Никола Тесла. – К., 2017. – 224 с.

 

 теслаЛюдина-загадка, багато великих винаходів якого, за деякими даними, ще чекають свого часу, людина-легенда, який визначив напрямок розвитку робіт з електрикою. У цій книзі зібрані як біографічні матеріали, так і статті самого вченого, де він міркує про свої відкриття. Читачеві надається можливість самому зануритися в унікальний світ генія і винахідника, зрозуміти, чим він жив, що думав, і, можливо, саме вам відкриється істина?..

 

Нікола Тесла (1856 — 1943) — фізик, інженер, винахідник в області електротехніки і радіотехніки. За національністю – серб. Народився 25 червня 1856 в невеликому селі Сміляни на території нинішньої Хорватії в родині священика. З дитинства мріяв стати інженером і займатися наукою. У 1882 році після закінчення Політехнічного інституту в Гpаці і Празького університету вчений переїжджає в Париж і влаштовується на роботу в велику компанію. Через рік він збирає свій перший електромотор, а ще через рік знайомиться з Томасом Едісоном. На його запрошення вчений переїжджає в Нью-Йорк і отримує посаду інженера з ремонту електродвигунів і генераторів. У період з 1888 по 1895 Тесла експериментує в області магнітних полів і високих частот. У 1899-1900 роках учений доводить можливість передачі електричного струму через землю. У 1900 вчений-винахідник будує вежу для налагодження трансатлантичного зв’язку. Уже пізніше Тесла зізнається, що його основним завданням було створення машини здатної передавати електрику в будь-який куточок землі, а не система зв’язку. Помер великий учений 7 січня 1943 року.

Діапазон досліджень Тесли був дуже широкий. Він відкрив явище обертового магнітного поля, на основі якого побудував електричні генератори. З 1889 року приступив до досліджень струмів високої частоти і високої напруги. Винайшов перші зразки електромеханічних генераторів ВЧ (в тому числі індукторного типу) і високочастотний трансформатор (трансформатор Тесли, 1891), створивши тим самим передумови для розвитку нової галузі електротехніки — техніки ВЧ. Навіть тематику його патентів важко перерахувати. Це електромотори, випрямлячі, електрогенератори, трансформатори, флюоресцентні лампи, високочастотне обладнання, системи освітлення і багато іншого. Тесла створив перші зразки генератора двухфазного змінного струму і високочастотного трансформатора. Його роботи по бездротовій передачі сигналів на відстань дуже вплинули на розвиток радіотехніки; він сконструював ряд радіокерованих самохідних механізмів, названих ним «телеавтоматами», розробив принцип радіолокації. У 1891 році Тесла описав і продемонстрував принципи радіозв’язку. У 1893 році впритул зайнявся питаннями бездротового зв’язку і винайшов щоглових антену. У 1893 році Тесла збудував перший хвильовий радіопередавач, випередивши Попова і Марконі на кілька років. У 1943 році Верховний суд США підтвердив першість Тесли в цьому винаході. Відкриття Ніколи Тесла лягли в основу сучасної електротехніки. Гучне ім’я і загальну популярність Тесла отримав, коли розроблені ним потужні генератори були встановлені на найбільшій тоді в світі Ніагарській ГЕС потужністю в 50000 кінських сил. Іменем Тесли названа одиниця вимірювання магнітної індукції в системі СІ.

Сучасники-біографи вважають Теслу “людиною, яка винайшла ХХ століття” і “святим заступником” сучасної електрики. Після демонстрації радіо і перемоги у “Війні струмів” Тесла отримав повсюдне визнання як видатний інженер-електротехнік і винахідник.