Запорозьке козацтво – унікальне явище світової історії, яке протягом трьох століть визначало напрями економічного, політичного та культурного розвитку України. З ним нерозривно пов’язані основні віхи історичного минулого українського народу. Запорозьке козацтво було бойовим ядром самих визначних збройних повстань народних мас України. Запорозька Січ увійшла в історію як надійний форпост в боротьбі проти соціального і національного гноблення.

Запорізький край славиться своєю історією, тому Наукова бібліотека ТДАТУ з 2017 року почала формувати краєзнавчу колекцію «Українська козацька бібліотека», яка налічує понад 100 видань з історії козацтва. У колекції зібрано документальні та художні видання, праці істориків та публіцистів, які розповідають про історію України, козацьку епоху запеклих і звитяжних змагань за незалежність, самостійність і Соборність української Держави.

Серед них праця Дмитра Яворницького «Історія запорізьких козаків» у трьох томах, що є найбільш повним історичним дослідженням і охоплює період 1471-1734 р. На багатому документальному матеріалі у популярній формі всебічно висвітлюється життя запорізького козацтва.

Книга Гійома Левассера де Боплана «Опис України» тривалий час була єдиним, найавторитетнішим джерелом пізнання героїчної історії запорізького козацтва, звичаїв українців, флори та фауни краю. Також важливим аргументом є час написання (1648р.) і дата першої публікації книги (1652р.) – до 1716 року, що знаменував собою час тотальної фальсифікації Московією минулого Русі.

Праця «Історія України-Русі» з малюнками автора Миколи Аркаса – перша історія нашої України, видана в 1908 р. в Петербурзі українською мовою на власні кошти автора, яка висвітлює історію козацтва від заснування Запорізької Січі до її руйнування. У книзі ретельно дотримана хронологія подій, а факти базуються на літописах та інших історичних матеріалах.

«Історія України-Русі» – десятитомна монографія Михайла Грушевського. Головна праця його життя. Містить виклад історії України від прадавніх часів до другої половини 17 століття. Писалася з переривами протягом 1895-1933 років. Справила вплив на формування української історіографії новітнього часу. VII, VIII, IX-X том присвячені часам козаччини.

«Народна пам’ять про козацтво» складається з праць самовідданого краєзнавця Якова Павловича Новицького. Це збірник легенд і оповідань, записаних на території нинішніх Дніпропетровської та Запорізької областей. Вона цікава тим, що доносить до нас пам’ять народну про лицарів України – запорозьких козаків, які жили і діяли на нашій території: Семен Палій, Іван Сірко, Петро Калнишевський та інші.

Монографія Дмитра Наливайка «Козацька християнська республіка» присвячена героїчній історії козацької християнської республіки – Запорозької Січі, відображеній у західноєвропейських джерелах, історіографії та літературі ХVІ-ХІХ століть. Оригінал книги зберігається у Мічиганському університеті (США).

Науково-популярні видання Дениса Журавльова «Усі гетьмани України», Олександра Реєнта і Ігоря Коляди «Усі гетьмани України», В. П. Товстого «Гетьмани України», Віктора Нартова «Найвідоміші гетьмани та кошові отамани України», присвячені тим, хто з сивої давнини боровся за незалежність України – людям, які вражають своїм сильним духом. Вони усім єством вболівали за долю Батьківщини, боролися за об’єднання Правобережної і Лівобережної України. Діяти цим гетьманам, кошовим отаманам довелося у найскладніших, найтяжчих, іноді найтрагічніших для України історичних умовах. У книгах висвітлюється життя, діяльність та історична роль українських гетьманів і кошових отаманів.

Документально-художнє видання Михайла Грушевського «Про батька козацького Богдана Хмельницького» присвячено життю і діяльності славного сина України, видатного політика, полководця Богдана Хмельницького.

Невеликі обсяги двох розповідей Гната Хоткевича «Два гетьмани» вміщують багатий архівний матеріал історичного минулого гетьманів Богдана Хмельницького та Івана Мазепи.

Твори українських письменників – оповідання та повісті, історичні романи дозволяють читачеві простежити буття Запорозької Січі. Більшість творів пригодницького жанру. Це твори Івана Нечуя-Левицького «Запорожці», «Князь Єремія Вишневецький. Війна, кохання та зрада»; Віталія Кулаковського «Северин Наливайко», «Максим Кривоніс», «Іван Сірко»; Пантелеймона Куліша «Чорна рада»; Теодора Микитина «На чорному морі, на білому камені»; Миколи Гоголя «Тарас Бульба» та інші. Цикл повістей Богдана Лепкого «Мотря», «Не вбивай», «Батурин», «Полтава», «З-під Полтави до Бендер» послідовно відтворюють хронологію подій долі гетьмана Івана Мазепи.

Історичні романи у віршах Ліни Костенко «Берестечко», «Маруся Чурай» стали небуденними явищами сучасної української поезії. Романи вводять нас у духовний світ наших предків, розкривають забуті сторінки історії, пробуджують почуття власної гідності, причетності до великої історії українського народу.

Літературі про козацтво у читальному залі наукової бібліотеки відведено особливе місце. Через козацтво ми всі творили нашу історію, і кожен з нас не тільки причетний, а й відповідальний за неї.

На педагогів, науковців, студентів та тих, кого цікавить історія українського народу очікує постійна виставка-інсталяція «Козацька історична бібліотека».

Переглянути відеопрезентацію «Козацька історична бібліотека»

Наталя Ломейко,
провідний бібліотекар читального залу

 

Фотогалерея