unesco_openscience

Відкрита наука (Open Science) – це підхід до реалізації всього циклу наукового дослідження, заснований на нових способах поширення знань з використанням цифрових технологій і нових засобах спільної роботи дослідників, високих стандартах прозорості й відкритості, пошуку нових знань і отриманні наукових результатів з використанням сучасних інформаційно-комунікаційних сервісів і систем. В основі концепції відкритої науки покладено розуміння важливості забезпечення відкритості доступу до публікацій і результатів досліджень.

Міжнародну основу для політики та практики відкритої науки забезпечують Рекомендації ЮНЕСКО щодо відкритої науки (UNESCO Recommendation on Open Science).

Асоціація університетів Європи (European University Association) активно підтримує університети у переході до відкритої науки. Асоціація виділяє три ключові сфери відкритої науки:

  • універсальний і постійний відкритий доступ до наукових результатів у справедливій екосистемі наукових публікацій
  • дослідницькі дані, доступні відповідно до принципів FAIR
  • інституційні підходи до оцінки досліджень (EUA Open Science Agenda 2025).

Цінності відкритої науки: якість і доброчесність;суспільна користь; справедливість і рівність;різноманітність та інклюзивність.

Принципи відкритої науки:прозорість, перевірка, критичний аналіз та відтворюваність;
рівність можливостей; відповідальність, повага та підзвітність; співпраця, участь та інклюзивність; гнучкість; сталість.

Складники відкритої науки: Відкритий доступ (Open Access); Відкриті дані (Open Data);
Відкрите рецензування (Open Review); Відкриті освітні ресурси (Open Educational Resources, OER); Відкрите програмне забезпечення (Open Source Software); Громадянська наука (Citizen Science).

Міжнародні сервіси відкритої науки:

ZENODO (zenodo.org): це сховище для збереження та надання доступу до наукових, навчальних, інформаційних матеріалів, відкритий і безкоштовний цифровий архів, що дозволяє дослідникам з усього світу та з усіх дисциплін розміщувати свої документи, дослідницькі дані та програмне забезпечення. Репозитарій розроблений в межах дії Європейської програми OpenAIRE і керується CERN. Сервіс дозволяє депонувати з різних наукових напрямів різні типи матеріалів: наукові статті, матеріали конференцій, презентації доповідей, первинні дослідницькі дані, препринти, плакати, набори даних, зображення, відео/аудіо, програмне забезпечення, уроки тощо. Розмір одного матеріалу не повинен перевищувати 50 ГБ.

OpenAIRE – це некомерційна організація, місія якої полягає у просуванні відкритих наукових досліджень та покращенні їхньої видимості, доступності, можливості спільного використання, повторного використання, відтворюваності та моніторингу результатів досліджень, заснованих на даних, у всьому світі. Організація керує європейською електронною інфраструктурою, що пропонує різноманітний набір державних послуг для прискорення впровадження відкритої науки, і підтримується мережею експертів, розміщених у ключових національних організаціях європейських країн – Національних бюро відкритого доступу.

FAIR-Checker – це онлайн-інструмент, який допомагає вченим автоматизувати оцінки FAIR. Він допомагає розпорядникам даних оцінювати якість метаданих та визначати пріоритети відповідних метаданих. FAIR-Checker, представлений на різних наукових заходах та опублікований у журналі «Біомедична семантика», широко використовується, і в 2024 році щомісяця проводилося в середньому 115 000 оцінок показників FAIR.

Вебінари щодо відкритої науки – розділ Вебінари

Вебінар: «Відкрита наука. Національний план»

Інформаційно-методичні матеріали

Навчальні видання і презентації

  • Відкриті наукові практики : навч. посіб. / за заг. ред. П. Жежнича, О. Березка. – Житомир : Бук-Друк. 2024. – 400 с. Електронна версія видання: https://zenodo.org/records/14641435

В цьому посібнику зібрано матеріали з відкритої науки, орієнтовані на практичне навчання у відкритому освітньому середовищі для покращення рівня прозорості наукових досліджень.

Відкриті наукові практики : навчальний посібник. This handbook is the output of the OPTIMA project (Open Practices, Transparency and Integrity for Modern Academia). Львів – 2023. 559 с.

Цей посібник є результатом проєкту OPTIMA (Відкриті практики, прозорість та доброчесність для сучасної вищої школи), Програма: Erasmus+. Напрям: Співпраця заради розвитку інновацій та обміну успішними практиками. Тип проєкту: Розбудова потенціалу у сфері вищої освіти.

  • Назаровець С. Відкритий доступ до наукових цитувань : практичний посібник / С. Назаровець, Т. Борисова. – Київ : ДНТБ України, 2019. – 33 с.

Посібник надає інформацію про те, як редакції українських наукових видань можуть підтримати Initiative for Open Citations та продуктивно використати сервіс Cited-by від    Crossref. Open Ukrainian Citation Index (OUCI) – це пошукова система і база даних наукових цитувань, які надходять від усіх видань, що використовують сервіс Cited-by від Crossref та підтримують Initiative for Open Citations.

  • Навчальні презентаціі. Як реально працює відкрита наука: поширюємо препринти, програмний код та вихідні дані / С.Назаровець [How open science really works: sharing preprints, programme code and raw data]. DOI:10.13140/RG.2.2.10231.84647

https://www.researchgate.net/publication/380439538_Ak_realno_pracue_vidkrita_nauka_posiruemo_preprinti_programnij_kod_ta_vihidni_dani_How_open_science_really_works_sharing_preprints_programme_code_and_raw_data

  • Відкрита наука сьогодні: виклики та перспективи [Open science today: challenges and prospects]

https://www.researchgate.net/publication/381734180_Vidkrita_nauka_sogodni_vikliki_ta_perspektivi_Open_science_today_challenges_and_prospects?channel=doi&linkId=667c89f9714e0b03152b3ce7&showFulltext=true