3 травня Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого провела семінар «Актуальні проблеми бібліотечної статистики».Тема семінару викликала значне зацікавлення серед багатьох фахівців. До участі в заході у Zoom долучилися майже 1200 осіб.
Впродовж семінару були розглянуті наступні питання:
- Нові форми бібліотечної статистичної звітності: що необхідно враховувати у процесі їх заповнення (Наталія Розколупа, заступник генерального директора з наукової роботи НБУ ім. Ярослава Мудрого);
- Облік роботи бібліотек у віртуальному просторі (Світлана Бакан, заступник генерального директора з питань використання нових інформаційних технологій НБУ ім. Ярослава Мудрого);
- Гармонізація показників державних форм статистичної звітності з ЕСМаР (електронною системою моніторингу базової мережі публічних бібліотек України) Світлана Кравченко,завідувач науково-методичного відділу НБУ ім. Ярослава Мудрого; Олена Лахно, головний бібліотекар науково-методичного відділу НБУ ім. Ярослава Мудрого.
Наталія Розколупа ознайомила учасників із новаціями у формі звітності №6-НК «Звіт про діяльність державних, публічних бібліотек, централізованих бібліотечних систем (ЦБС), що віднесені до сфери управління Міністерства культури і туризму України». Крім того вона розповіла про окремі показники бібліотечної статистики, що викликали найбільше запитань у бібліотечної спільноти, зокрема такі, як:
- юридичний статус публічних і публічно-шкільних бібліотек;
- час роботи бібліотеки;
- заходи з особистісного розвитку;
- безперешкодний доступ до приміщення/всередині приміщення;технічні засоби, що потребують ремонту;
- показники, що стосуються користувачів, відвідувань (фізичні особи, організації, віртуальні користувачі) та ін.
Із деякими нюансами обліку роботи бібліотек у віртуальному просторі ознайомила учасників семінару Світлана Бакан. На прикладі того, як #ГоловнаБібліотекаКраїни за допомогою сервісу Google Analytics збирає і використовує показники віртуального обслуговування користувачів, Світлана Бакан розповіла, як саме бібліотеки можуть отримати точні показники, заповнення яких потребують форми 6-НК.
На завершення семінару Світлана Кравченко, завідувачка науково-методичного відділу НБУ імені Ярослава Мудрого поінформувала учасників про те, що фахівці підпорядкованого їй відділу розпочали роботу щодо гармонізації показників державної статистики із показниками електронної системи моніторингу базової мережі публічних бібліотек ЕСМаР. Також вона повідомила, що на сайті «Бібліотечному фахівцю» доступні форми 6-НК для роздруковування.
Тема бібліотечної статистики дуже важлива і вже давно потребує вирішення тих питань, які повстають перед бібліотеками. Необхідно створення на державному рівні нормативних документів з чітким визначенням показників роботи бібліотек і їх облік.