mainОлександр Олександрович Блок (1880 -1921) – видатний російський поет, драматург, перекладач.

Майбутній поет народився у Санкт-Петербурзі у висококультурній сім’ї, потім навчався в Петербурзькому університеті, спершу на юридичному факультеті, а згодом – на історико-філологічному. До слова, ректором університету був його дідусь А.Н. Бекетов. Перші вірші були написані Блоком в п’ятирічному віці. У 16 років Олександр Блок займався акторською майстерністю, прагнучи підкорити сцену. У 1903 році Блок одружується на доньці знаменитого вченого Д.І. Менделєєва. У наступному році було вперше надруковано вірші Блока, що вийшли в збірнику під назвою «Вірші про прекрасну даму». Одним з найвідоміших віршів Блока є «Ніч, вулиця, ліхтар, аптека». Блок також плекав інтерес до дитячої літератури, написав безліч віршів, деякі з них увійшли до збірки для дітей «Круглий рік» та «Казки».

У 1912 році Блок написав драму «Троянда і Хрест». П’єса сподобалася Костянтину Станіславському і Володимиру Немировичу-Данченко, але драму так і не поставили в театрі.

Лютневу і Жовтневу революції Блок зустрів зі змішаними почуттями. Він відмовився від еміграції, вважаючи, що повинен бути з Росією у важкий час. Революційні події знайшли відображення у віршах та поемі «Дванадцять».

У січні 1921 року Блок з нагоди 84-ї річниці смерті Пушкіна виступив в Будинку літераторів зі своєю знаменитою промовою «Про призначення поета».

Лірика Блока, за своєю «стихійністю» близька музиці, формувалася під впливом романсу. Через поглиблення соціальних тенденцій (цикл «Місто», 1904-1908), релігійного інтересу (цикл «Снігова маска», 1907),) поет прийшов до ідеї неминучої «відплати» (цикл «Ямби», 1907-1914; поема «Відплата», 1910-1921) Головні теми поезії знайшли відбиття в циклі «Батьківщина» (1907-1916).

Парадоксальне поєднання містичного і побутового, відчуженого і повсякденного є характерним для усієї творчості Блока в цілому. Це відмінна риса і його психічної організації, і його власного, блоківського символізму.

Творчість Блока ще за його життя була добре знана в Україні. У 1907 р. на запрошення журналу «В мире искусств» Блок відвідав Київ, де виступив на літературному вечорі в оперному театрі. Українською мовою його твори публікувалися у періодичних виданнях і виходили окремими книжками: поема «Дванадцять» — в Одесі (1918), Харкові та Севастополі (1921), Львові (1922). Серед перекладачів поетичного спадку Блока — В. Сосюра, Д. Загул, В. Бобинський, Д. Павличко (всі — поему «Дванадцять»), П. Тичина (драму «Троянда і Хрест «), М. Рильський, І. Драч, Б. Олійник, Г. Кочур, М. Литвинець, В. Коптілов, Д. Паламарчук та ін.

Поезія – це містика. І її здатність бачити майбутнє – це річ досить відома і навіть тривіальна. Творчість Блока вражає кожного, хто відкриває для себе історію цього поета. Запрошуємо до бібліотеки долучитися до творчого надбання поета.

Ольга Цикало,

бібліотекар художнього абонементу