15 вересня 2021 року виповнюється 25 років з дня впровадження національної валюти України – гривні.

У світовій історії національних валют гривня є однією з найстаріших. Перше згадування «гривні» у значенні грошової одиниці зустрічається в «Повісті минулих літ» і відноситься до VIII-IX ст. – ранньої доби держави Київської Русі. У різних економічних значеннях, у тому числі одиниці виміру, гривня існувала до ХVIII ст. У період повної монополізації Російською імперією державних функцій на теренах України використання гривні в економічному обороті було припинено. Лише у березні 1918 року гривня була відновлена як грошова одиниця, яка проіснувала до кінця 1920 року.

Із здобуттям Україною незалежності надзвичайно важливим було створення національної грошової системи. 10 січня 1992 року Національний банк ввів в обіг купони багаторазового використання. Правову підтримку купоно-карбованці отримали 20 березня 1991 року з прийняттям Закону України «Про банки і банківську діяльність». Деякий час одночасно в обігу перебували і рублі, і купоно-карбованці. З 12 листопада 1992 року єдиним засобом платежу України у готівковому і безготівковому обігу став український карбованець.

25 серпня 1996 року Президент України Леонід Кучма підписав указ «Про грошову реформу в Україні», якою з 2 по 16 вересня з обігу була вилучена попередня ерзац-валюта купоно-карбованці і введена нова повноцінна валюта — гривня. Національний банк України ввів банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень.

Перші банкноти за дизайном художників Василя Лопати і Бориса Максимова надруковані у Канаді та Великобританії.

Для назви розмінної монети пропонували назви «сотий», «резана», але зрештою надали перевагу «копійці». Спершу вона карбувалася на Луганському верстатобудівному заводі та частково на монетному дворі Італії. Було випущено номінали вартістю 1, 2, 5, 10, 25 і 50 копійок. З 1994 року в Україні відкрито Банкнотну фабрику, у квітні 1998 року засновано Монетний двір. Тепер українська гривня друкується за найсучаснішими світовими технологіями, а віднедавна – з використанням українського льону.

Головним досягненням реформи є запровадження повноцінної національної валюти України та підтримка її стабільності Національним банком України. Це не тільки підвищило авторитет держави і Національного банку в суспільстві, але й міжнародний імідж, послужило збільшенню обсягів залучення іноземних інвестицій.

Інформацію на дану тематику ви можете отримати, звернувшись до читального залу наукової бібліотеки: часопис «Вісник Національного банку України» 2011 року №9 – «Від гривні Київської Русі – до валюти України»; часопис «Економіка та держава» 2016 року №8 – «Гривня – атрибут державності та ефективності економіки». Також цій тематиці було приділено увагу у публікаціях А.Н. Алексеева «Биография гривни» та В. Николова «Неизвестная гривня», які були опубліковані у «Мелітопольському краєзнавчому журналі №11, від 2018 року. Наші краєзнавці знайомлять читачів з історією національної валюти.

Наталя Ломейко,
провідний бібліотекар