Міжнародний стандартний номер книги ISBN
В Україні всі ISBN видавництва отримують від Книжкової Палати України, яка, в свою чергу, отримує їх від Міжнародного агентства ISBN, яке розташоване у Великобританії.
Спочатку ISBN був призначений лише для ідентифікації друкованих книжкових видань, однак з розвитком інформаційних технологій його стали проставляти і на електронних виданнях, а також окремих видах аудіовізуальної продукції. Як ми з вами вже розібралися вище, ISBN ідентифікує країну, видавця, тип видання та є унікальним для кожної книги. Для періодичних видань ISBN не використовують
Купити ISBN самостійно у Книжкової Палати фізична особа не може – лише отримати від видавця, який має свідоцтво про внесення до Державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції.
- Як ідентифікують електронні видання й аудіокнижки у системі ISBN
- Інструкція про порядок надання міжнародного стандартного номера книги (ISBN) в Україні
Міжнародний стандартний номер періодичного видання ISSN
ISSN (International Standard Serial Number) – Міжнародний стандартний номер періодичного видання – це цифровий восьмизначний код, який ідентифікує періодичне видання (ЗМІ) незалежно від країни походження.
ISSN може отримати будь-яке періодичне видання (публікація, випущена в послідовних частинах, що має числові або хронологічні позначення без зазначеного кінця виходу). Це може бути газета, тижневик, журнал, щорічник, а також електронна публікація (компакт-диск, веб-сайт). Для різних версій публікацій (друковане видання, компакт-диск, веб-сайт) необхідно отримати окремий номер ISSN, навіть якщо однаковий заголовок.
Основним критерієм для присвоєння ISSN-номера є періодичність і безстроковість (відсутність кінцевого виходу) видання.
Кожному періодичному виданню ISSN присвоюється тільки один раз. ISSN не змінюється при зміні видавця, періодичності виходів, місця видання тощо. Єдиною умовою, при якій присвоюється новий ISSN, є зміна назви видання.
Кожен індивідуальний ISSN призначається для серійної публікації, зареєстрованої в міжнародній базі даних ISSN, яка є основним джерелом ідентифікації періодичних видань усього світу.
ISSN – фундаментальний інструмент для ефективної поставки документів і забезпечує зручний і економний метод зв’язку між видавцем і постачальником, роблячи торгові канали розповсюдження більш ефективними.
Правила оформлення публікацій
- Загальні вимоги до оформлення наукової та навчально-методичної літератури : методичні рекомендації / ТДАТУ ; уклад. О. П. Ломейко та ін. Запоріжжя, 2024. 42 с.
- Бібліографічне посилання (загальні правила складання) відповідно до ДСТУ 8302:2015, запровадженого в дію в Україні 01.07.2016 : метод. рек. / Харків. нац. ун-т міськ. госп-ва ім. О. М. Бекетова ; уклад. С. В. Карпенко ; відп. за вип. О. М. Штангей. – Харків : ХНУМГ ім. О. М. Бекетова, 2017. – 19 с.
- Загальні вимоги до оформлення наукової, навчальної та навчально-методичної літератури : метод. рек. для наук.-пед. працівників / уклад.: Н. М. Ніколаєнко, Т. О. Рудич.– Харків: ХНТУСГ, 2019. – 83 с.
- ДСТУ 3008-2015 Інформація та документація. Звіти у сфері науки і техніки. Структура та правила оформлювання: вид. офіційне. Київ: ДП «УкрНДНЦ, 2016
- ПРИКЛАДИ ОФОРМЛЕННЯ БІБЛІОГРАФІЧНИХ ПОСИЛАНЬ У СПИСКУ ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ЗГІДНО З ДСТУ 8302-2015
- ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 «БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ЗАПИС. БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ОПИС. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ТА ПРАВИЛА СКЛАДАННЯ»
- Автоматичне оформлення посилань за ДСТУ 8302:2015 онлайн “Grafiati“
Оформлення бібліографічних посилань у списку використаних джерел за стандартом ДСТУ 8302:2015 вимагає знання норм і положень стандарту щодо різних типів джерел, використовуваних знаків, принципів поділу посилань на зони. За допомогою сервісу «Grafiati» ви можете оформлювати посилання для наукових і дипломних робіт, дисертацій і т. ін. онлайн. Програма генерує посилання відповідно до вимог стандарту. Щоб скористатися нею, перейдіть на головну сторінку сайту, оберіть ДСТУ 8302:2015 у списку стилів та заповніть поля у формі додавання джерела, попередньо обравши його тип.
Міжнародні стилі цитування та посилання в наукових роботах
- IEEEstyle(Institute of Electrical and Electronics Engineers) (інженерія, електроніка, телекомунікації, інформатика та інформаційні технології)
• AIP style (American Institute of Physics) (фізика)
• Chicago style: Author-Date (фізичні, природничі та суспільні науки)
• ACS style (American Chemical Society) (хімія та інші природничі науки)
• Vancouver style (медицина та фізичні науки)
• APA style (American Psychological Association) (суспільні науки)
• Chicago style: Notes and Bibliography (гуманітарні науки)
• Harvard Referencing style (гуманітарні науки та суспільні науки)
• MLA style (Modern Language Association) (гуманітарні науки)
• OSCOLA (OSCOLA style) (юридичні документи)
- Відкритий доступ до наукових цитувань. Практичний
посібник: [препринт] / Назаровець С., Борисова Т. К.: ДНТБ України, 2019. 33 с.
https://doi.org/10.5281/zenodo.2553994
Деякі безкоштовні сервіси для тих, хто працює з текстами:
- http://istio.com/ – перевірить орфографію, порахує кількість знаків, ключі, щільність;
- http://ru.readability.io/ – оцінить читабельність тексту;
- http://www.8nog.com/counter/ – рахує знаки, видаляє подвійні пропуски;
- http://www.artlebedev.ru/tools/typograf/ – друкар, який зробить красиві лапки і перетворить дефіси на тире;
- http://www.typograf.ru/ – ще один друкар;
- http://glvrd.ru/ – допоможе відшліфувати текст в інформаційному стилі;
- http://www.zenpen.io/ – онлайн-редактор (коли не хочеться завантажувати гугл-докс і ворд);
- https://tech.yandex.ru/speller/ – перевіряє орфографію текстів російською, українською та англійською мовами;
- http://translit.net/ – перекладе текст в транслит і назад.