1 травня – Міжнародний день праці, у народі – Першотравень, сьогодні для більшості українців лише пережиток радянського минулого. Однак, попри популярність такого ставлення до свята, варто знати, що початково його значення було куди глибшим.
Сучасна історія свята свідчить, що 1 травня у 1886 американські робочі організували страйк з вимогою 8-годинного робочого дня. Страйк і супутня демонстрація закінчилися кровопролитним зіткненням з поліцією.
У липні 1889 року Паризький конгрес II Інтернаціоналу, на згадку про виступ робочих Чикаго, ухвалив рішення про проведення 1 травня щорічних демонстрацій. Вперше день міжнародної солідарності трудящих був відзначений в 1890 році у багатьох країнах Європи і США.
Сьогодні Першотравень святкують у 143 країнах світу.
В Україні. Перший мітинг 1 травня на території України відбувся у 1890 році у Львові. Офіційно свято на території Української РСР відбулось у 1919 році.
Понад 70 років у СРСР 1 травня відзначався як свято солідарності всіх трудящих і був символом революції, непримиренної класової боротьби. Цей День солідарності трудящих при СРСР став державним святом і офіційним вихідним. З 2017 року свято стало називатися інакше – День праці.
«Мир. Праця. Травень» – завжди було основним гаслом свята. Але після 2014 року, коли рф вдерлась в Україну, анексувала Крим і окупувала частину Донецької області, слово МИР випало з основного гасла свята.
Сьогодні в Україні 1 Травня відзначається як свято весни і праці. Цей день завжди був вихідним, коли люди їздили відпочивати на природу – своєрідні «майовки». Але за умов воєнного стану, в країні додаткових вихідних на травневі свята не буде та й настрій зовсім не святковий. Наше головне свято, яке ми усі чекаємо це Перемога над агресором і Мир у нашій країні.
Перемога і Мир – головні слова, які українці бажають почути найскоріше.
ТРАВЕНЬ. МИР. ПЕРЕМОГА!