5ec127ad699659efcb955dd0905f2614«Роксолана» — історичний роман українського письменника Павла Загребельного, вперше надруко-ваний у 1980 році,  присвячений долі дружини турецького султана Сулеймана І – полонянки Насті Лісовської (Роксолани), яка відігравала значну роль у політичному житті Туреччини у середині XVI сторіччя.
Роксолана – головна героїня роману. Знаменитий роман відомого українського письменника Павла Загребельного «Роксолана» уже понад 45 років перебуває в епіцентрі читацької уваги. Нічого дивного, адже цей твір мовби заново відкрив для нас одну з найлегендарніших українок усіх часів, яка волею долі з простої полонянки стала спочатку улюбленою, тоді офіційною, а згодом і єдиною(!) дружиною наймогутнішого султана в тисячолітній історії Османської імперії Сулеймана Пишного.
Загребельний у своєму романі надав багатогранний образ Анастасії Лісовської, яку всі знають як Роксолану. Автор показав її життя від дитинства, описав, в якій сім’ї виростала вона, якими були її батьки, що впливало на формування її як особистості. У результаті Роксолана постає перед читачем не просто турецькою султаною, а українкою, що досягла такого високого становища.
Роксолана – найвідоміша українська бранка. Анастасія Лісовська, Рушен, Роксолана, Хасекі, Хюррем Султан – ось той перелік імен, якими називали українку під час її нелегкого життя. У Туреччині вона знана як Хюррем Султан, що означає Радісна султанша. В Україні вона відома під ім`ям Роксолани, що вказувало на етнічну приналежність, так називали її європейські посли в Туреччині, а також у своїх мемуарах.
images (1)
Джерелами натхнення для свого роману про Роксолану Загребельний називав книгу ученого-східознавця Агатангела Кримського “Історія Туреччини”, в якій Роксолані відведено близько 20 сторінок, і 3-и томи творів академіка Гордлевського про історію Туреччини. Також Загребельний особисто був у Туреччині – в місцях пов’язаних з Роксоланою. Відвідав місто Рогатин Івано-Франківської області, де народилася Настя Лісовська.
Життя Роксолани – це боротьба за виживання та помста. Вона водночас повелителька і рабиня. Роксолана у Загребельного мудра, досвідчена, тверда, а коли треба – ласкава. Вона ніколи не вимагає, а тільки просить; не лютує, а тільки скаржиться; не втручається в султанові справи, а тільки співчуває і допомагає. Вона палка патріотка свого краю, жорстока і смілива та добра й чутлива водночас. Саме оточення та обставини зробили з неї жорстоку інтриганку й лагідну жінку. Завдяки цим рисам вона змогла підкорити не тільки серце наймогутнішого султана, а й півсвіту.