Відкриті освітні ресурси (англ. Open Educational Resources (OER)) – це матеріали для навчання, викладання та дослідницької діяльності в будь-якому форматі та середовищі, які:
- знаходяться суспільному надбанні або захищені авторським правом;
- видані за відкритою ліцензією, що дозволяє безкоштовний доступ, повторне використання, перепризначення, адаптацію та повторне розповсюдження іншими особами (термін запропонований на Форумі ЮНЕСКО 2002 р.).
Зарубіжні дослідники запропонували можливості для відкритих освітніх ресурсів:
- Зберігання – можливість завантажувати, зберігати, дублювати;
- Повторне використання – можливість використання вмісту різноманітними способами (у класі, у навчальній групі, на веб-сайті, у відео тощо);
- Перегляд – можливість адаптувати, коригувати, змінювати (зокрема, перекладати іншими мовами);
- Ремікс – можливість поєднувати оригінальний або змінений вміст з іншим матеріалом для створення чогось нового (наприклад, включати вміст у мешап);
- Поширення – право ділитися копіями оригінального вмісту, своїми редакціями або своїми реміксами з іншими (наприклад, передавати копію вмісту колезі).
Більше інформації про відкриті освітні ресурси
- Рекомендація ЮНЕСКО щодо відкритих освітніх ресурсів (OER) – Recommendation on Open Educational Resources (OER), UNESCO, 25 November 2019.
- Мандат ЮНЕСКО щодо OER – UNESCO’s mandate in OER, UNESCO,April 21, 2022.
- Open Educational Resource [Ресурс ЮНЕСКО].
Відкриті підручники та книги
Directory of Open Access Books – доступ до 4589 академічних рецензованих книг від 155 видавництв.
EdEra Books – соціальний проект інтерактивної освітньої літератури. Розробляється командою молодих науковців, програмістів, дизайнерів та експертів. Онлайн-книги на EdEra складаються з ілюстрованих текстів з інтегрованими відео та тестами для перевірки здобутих знань. Дозволяють поєднати різні методи сприйняття інформації і підвищити ефективність навчання. І головне — безкоштовний доступ онлайн 24/7.
MIT OpenCourseWare – ініціатива Массачусетського технологічного інституту (MIT) щодо публікації у відкритому доступі освітніх матеріалів своїх навчальних курсів для студентів та аспірантів. Початок проєкту оголошено 4 квітня 2001 року. Навчальні матеріали доступні для всіх охочих відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike
OpenStax College – освітня ініціатива Університету Райс. Безоплатний доступ до онлайнової форми рецензованих підручників з різних галузей знань.
OER Commons – публічна цифрова бібліотека відкритих освітніх ресурсів. Платформа для співпраці освітян в усьому світі для покращення навчальних програм.
OpenEd at BCcampus – проєкт уряду Канади, що розпочався 2012 р. та орієнтований на забезпечення студентів відкритими підручниками та іншими освітніми матеріалами.
Open Education North Carolina Textbooks – ініціатива для зниження вартості вищої освіти для студентів Північної Кароліни через надання відкритих підручників для курсів, що найчастіше викладаються в університетах штату.
Open Culture: 200 Free Textbooks – доступ до 200 відкритих підручників від відомих вчених та до понад 1700 безоплатних онлайн-курсів від провідних університетів світу.
Open Textbook Initiative from the American Institute of Mathematics – ініціатива «Відкритий підручник» від Американського інституту математики.
Open Textbook Library – колекція з понад 1020 відкритих підручників, що охоплює комп’ютерні науки, інженерію, математику, природничі науки, суспільні та гуманітарні науки.
LibreTexts: Free the Textbook – міжінституційна платформа для покращення вищої освіти на всіх рівнях шляхом розробки ресурсів відкритого доступу. Доступ до 398 відкритих підручників, 154 навчальних курсів.
Відкриті репозитарії
Національний репозитарій академічних текстів (НРАТ)
ElarTSATU – Електронний Інституційний репозитарій Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного.
Електронна бібліотека НАПН України
Електронні ресурси НБУім.Вернадського
Електронна бібліотека «Історична спадщина України»
ЕЛЕКТРОННА БІБЛІОТЕКА Інституту історії України
Електронна наукова бібліотека ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України
Відкриті цифрові архіви
Zenodo – Відкритий репозиторій результатів досліджень, що фінансуються ЄС, з програм «Горизонт Європа», «Євратом» та попередніх рамкових програм.
Переваги для університетів при використанні Zenodo:
- Викладачі та студенти можуть легко завантажувати свої роботи.
- Zenodo є безкоштовним для використання.
- Університети можуть створити власну спільноту на Zenodo.
- Zenodo забезпечує надійне зберігання матеріалів, що важливо для збереження наукових результатів на довгі роки.Як зареєструватися на Zenodo і додати своє дослідження – ютюб канал РС ТЕСHNOLOGY СЕNTЕR
FigShare – це універсальне сховище для збереження та надання доступу до освітніх та наукових матеріалів. На платформі можна зберігати як робочі варіанти, доступні для перегляду лише власнику, так і завершені матеріали, вільно доступні усім користувачам. Він генерує безкоштовно DOI для будь-яких типів публікацій.
arXiv – найбільший відкритий архів електронних публікацій наукових статей та їх препринтів з фізики, математики, астрономії, комп’ютерних наук, біології тощо. Підтримується бібліотекою Корнельського університету.
CORE – найбільший агрегатор відкритих наукових публікацій у світі. Надає доступ до наукового контенту від постачальників даних з усього світу, включаючи видавництва, інституційні та тематичні репозитарії, що підтримують політику відкритого доступу.
OpenDOAR – каталог репозитаріїв відкритого доступу.
Directory of Open Access Journals (DOAJ) – каталог журналів відкритого доступу, що містить понад два мільйони статей близько 18 000 журналів з усього світу, що дозволяє вам переглядати за темою або шукати за ключовим словом. Пошук працює не лише англійською, а й іншими мовами, роблячи DOAJ чудовим інструментом для пошуку національних досліджень.
Registry of Open Access Repositories (ROAR) – реєстр репозитаріїв відкритого доступу.
RePEc ( Research Papers in Economics – Дослідницькі роботи з економіки ) – це ініціатива, спрямована на покращення поширення досліджень в економіці та суміжних галузях. Ми хочемо зробити дослідження доступнішими як для авторів, так і для читачів. RePEc – це краудсорсингова ініціатива: а) тисячі людей та організацій надають базові дані, б) основна команда учасників керує системою, та в) організації-спонсори забезпечують інфраструктуру. Таким чином, ініціатива RePEc не має централізованих витрат і тому може надавати всі послуги безкоштовно всім користувачам.
SSRN (Social Science Research Network) – це велика колекція наукових досліджень у галузі соціальних наук. Сайт пропонує понад 700 000 анотацій та понад 600 000 повних текстів статей.
ScienceOpen — дослідницька та видавнича мережа, що базується в Берліні та Бостоні й пропонує відкритий доступ до понад 74 мільйонів статей у всіх галузях науки. Хоча для перегляду повного тексту статей потрібно зареєструватися, реєстрація безкоштовна.
Public Library of Science (PLOS) є великим гравцем у світі відкритої науки. Публікуючи 12 журналів відкритого доступу в галузі природничих наук, некомерційна організація прагне сприяти відкритості в академічних дослідженнях. Відповідно до сайту, «весь вміст PLOS відповідає найвищому можливому рівню Open Access, що означає, що наукові статті є негайно та вільно доступними для будь-кого та будь-де». Усі журнали PLOS рецензуються, і всі 12 журналів дотримуються суворих етичних стандартів для досліджень, публікацій і наукової звітності. На веб-сайті PLOS також є ресурси для рецензентів, зокрема вказівки щодо того, як стати рецензентом і як найкраще брати участь у процесі рецензування.
EconBiz — чудовий ресурс для економічних та бізнес-досліджень, що має неймовірно корисний розділ дослідницьких навичок із такими ресурсами, як Guided Walk, послуга, яка допомагає студентам і дослідникам здійснювати пошук, оцінювати джерела та правильно цитувати посилання.
re3data – глобальний реєстр репозитаріїв дослідницьких даних.