Щороку 11 червня увесь світ святкує День Жака-Іва Кусто. Це ім’я відоме кожному, хто хоча б трішки цікавився підводним світом. Великий мандрівник, поціновувач природи та підкорювач океану, відомий багатьом не тільки своїми досягненнями в області океанографії. Він відзначився як великий режисер, фотограф, автор телевізійних передач, фільмів та книг про підводний світ.
Дату 11 червня було обрано не випадково, адже цього дня у 1910 році народився цей видатний вчений та винахідник. Жак-Ів Кусто (1910 – 1997) прославився як океанограф, винахідник акваланга і невтомний мандрівник, автор книг і фільмів, першовідкривач. Сам себе Жак Ів Кусто називав набагато прозаїчніше: технік-океанограф.
Жак-Ів Кусто багато зробив для збереження природи нашої планети.
Йому вдячні дайвери усього світу, бо це він придумав акваланг. У нього досі вчаться документалісти, що знімають фільми про підводний світ. Захисники природи по ньому звіряють ступінь відповідальності за планету.
На борту “Каліпсо” Кусто борознив моря й океани – 50 експедицій, з яких він щоразу привозив унікальні зйомки. Він придумав спеціальний глибоководний апарат, спроектував ціле підводне місто. Але чим більше Капітан дізнавався світ, тим скептичніше ставився до людини.
Відомим його та його дослідження серед широкого загалу населення Землі зробили його фільми. «У світі безмовності» (або «Світ тиші», фр. Le Monde du silence) — французький документальний фільм 1956 року, поставлений дослідником-океанографом Жаком-Івом Кусто та режисером Луї Малем. Кіноверсія однойменної книги Ж.-І. Кусто, що вийшла у 1953 році. Те, що Кусто побачив і зняв на дні моря, потрясло всіх. Прем’єра фільму відбулася 26 травня 1956 року на 9-му Каннському кінофестивалі, де фільм здобув Золоту пальмову гілку, ставши першою документальною стрічкою, яку відзначили цією нагородою[1]. 1957 року «У світі безмовності» здобув премію «Оскар» як найкращий документальний фільм. Ця стрічка досі вважається кращим документальним фільмом про підводний світ.
Та найбільше запам’яталася робота “Підводна одіссея команди Кусто”. Це багатосерійний фільм, який показували на телебаченні багатьох країн світу протягом 20 років. У 1975 році Кусто було визнано “Людиною року” за кількістю нагород в області кінематографу.
Кусто відстоював ідею гармонії людини і навколишнього середовища. Його “Каліпсо” став символом боротьби за дбайливе ставлення до планеті.
На честь ювілею на “Альсіоні” вивішені всі прапори. Це останній корабель Капітана. На ньому Кусто не раз обігнув планету. Колишній катамаран, перетворений на турбопарусник, в якому вперше в історії кораблебудування об’єднані сила вітру і тяга мотора.
Винаходи:
- Першим винаходом Жака-Іва Кусто стали окуляри для підводного плавання. Він виготовив їх для себе, коли під час пірнання йому постійно потрапляла в очі вода.
- Акваланг. Свій перший ескіз апарату для дихання під водою під назвою “Підводні легені” винахідник створив на звичайній серветці. Перші вироби були невдалими, аж поки в 1943 році разом з інженером Е. Ганьяном Жак-Ів Кусто створив вдосконалений апарат, який назвали аквалангом.
- Камера для фільмування під водою. Оскільки французький винахідник хотів не просто проводити час під водою, а бажав познайомити людей з тими дивами, які відкривав перед ним підводний простір, він поставив перед собою мету створити спеціальну відеокамеру. Крім камери він винайшов підводні фотокамери, лампи тощо.
- Підводне телебачення – це цілий перелік приладів, які дозволяли вести якісні телевізійні знімання під водою. В результаті було створено цілу систему, що складалася з наземної та підводної частин. Це обладнання дозволило команді Кусто здійснювати фільмування на глибині понад 7 кілометрів.
- “Пірнальна тарілка” – апарат у вигляді невеличкого автономного батискафа, у якому вміщалося 2 людини.
- Підводний будинок був створений Жак-Івом Кусто у 1962 році в межах проекту “Преконтинент 1”. Для створення такого житла використали металеву цистерну, яку встановили на глибині 10 м. У такому поселенні протягом 7 днів успішно проживало 2 людей. На сьогодні встановлено 3 подібні поселення, одне з яких знаходиться на глибині 100 м.
За період своєї діяльності Жак-Ів Кусто написав близько 10 книг, присвячених проблемам підводного світу. Найпопулярнішими з них є “Живе море”, “Життя коралів”, “Дельфіни”, “Світ океану”. Всі його роботи пройняті великою любов’ю до моря, океану та підводних мешканців. У своїй книзі під назвою “У світі безмовності” він розповідає про свої відкриття та неймовірні таємниці синьої безодні.
ДНТБ пропонує до вашої уваги тематичну віртуальну виставку
Жак-Ів Кусто – людина океану: до 115-річчя від дня народження
Інформація з мережі ІНТЕРНЕТ