14 травня 2025 року в Інституті садівництва НААН відбувся відкритий семінар на тему: «Погодні зміни та ризики для реалізації потенціалу продуктивності плодових і ягідних культур у зоні Західного Лісостепу України». Зустріч відбулась у змішаній формі за участі студентів та викладачів ТДАТУ.
Науковці ІС НААН, Макарова Дар’я Георгіївна, Василенко Вікторія Іванівна, Ігнатенко Ольга Олександрівна, наголосили на негативному впливі кліматичних змін на продуктивність плодових, ягідних і горіхоплідних культур у Лісостеповій зоні України. Цікаво було дізнатися, що традиційний метод оцінки впливу низьких температур на потенційну продуктивність вищезгаданих культур, такий як аналіз стану генеративних бруньок за ступенем ушкодження маточок, є неповним. Доцільно проводити також аналіз пошкодження паренхіматичних масивів під бруньками та оцінку життєздатності пилку.
Серед культур, які найменше реагують на різкі коливання температур було відзначено аличу крупноплідну і аґрус. А найбільше страждають теплолюбні культури, такі як абрикос, персик, черешня. Причому сорти черешні вітчизняної селекції виявились краще пристосованими до весняних заморозків, ніж зарубіжної.
Узагальнюючи матеріали доповідей, можна зробити висновки, що в умовах змін клімату необхідно відповідально підходити до підбору культур, сортів та регіонів їх вирощування. Не можна забувати про дикі форми плодових культур і сорти народної селекції, що добре пристосувалися до місцевих кліматичних умов та залучати їх у селекційний процес. Звичайно, агротехнічні заходи мають бути на високому рівні та забезпечувати всі потреби рослин своєчасно, бо від стану рослин залежить і їх стресостійкість. Перспективним науковим напрямом є також вирощування плодових і ягідних культур в умовах закритого ґрунту, але він вимагає значних капіталовкладень.
Проблема кліматичних змін та їх вплив на сільське господарство розглядається на державному рівні. На базі Національної академії аграрних наук створено Координаційно-інформаційний центр з розвитку та ефективного застосування в сільському господарстві радіонавігації та дистанційного моніторингу агроресурсів.
Дякуючи доповідачам, усі учасники семінару дізналися про стан плодових насаджень на сьогодні, але остаточну оцінку продуктивності садів у поточному році буде зроблено пізніше.