r5xbfg---c16x9x50px50p-c16x9x50px50p--032a40c52d23611f0c1bee90a2812118Російська війна в Україні забирає не лише життя українців – вона знищує її культурну спадщину. Бомби руйнують музеї, бібліотеки, церкви й мечеті, університети й театри. Російські агресори, нищать не тільки нашу інфраструктуру, наші міста і села, вони знищують українську культуру. Таке коїться не вперше в історії українсько-російських стосунків. Це мало місце і у 20-30-ті роки минулого сторіччя, і раніше – за часів царату.

Сьогодні окупанти навмисне нищать музеї, бібліотеки, галереї, філармонії, театри, архіви… Вивозять цінні музейні експонати цілими колекціями. Рашисти воюють з нашою історичною пам’яттю, українською культурною ідентичністю. Наприклад, по музею Григорія Сковороди у Сковородинівці на Харківщині, вони били навмисне і прицільно.

На початок поточного року в нашій країні функціонувало близько 16 тисяч бібліотек, послугами яких користувалися понад 11 мільйонів співвітчизників. Книжковий фонд налічував близько 200 мільйонів книг.

Московіти на тимчасово захоплених територіях оголосили війну і бібліотекам, а точніше — літературі, яка там зберігається. Зміст книжок, який не відповідає їхнім, навіяним путінською пропагандою стереотипам, вони вважають екстремістським. Таку літературу, як розповідають очевидці, вони знищують. До «екстремістської» літератури окупанти відносять шкільні підручники з історії України, наукову та популярну історичну літературу, книжки про українські визвольні змагання.

Вилучення та знищення «екстремістської» літератури рашистами нагадує нацистів Третього Рейху, які теж відразу після приходу до влади спалювали в Німеччині цілі бібліотеки. Найбільш відомий випадок спалення нацистами «неправильних» книг стався 10 травня 1933 року на площі Опери в Берліні, коли було знищено близько 20 тисяч книжок «неарійського духу».

У бібліотеках тимчасово окупованих територій Луганської, Донецької, Чернігівської, Запорізької, Сумської та Херсонської областей почались вилучення української історичної та художньої літератури, яка не співпадає з постулатами кремлівської пропаганди. Для цього залучено російські підрозділи „воєнної поліції“. Наразі, окрім репресивних, вони виконують так звані ідеологічні функції. Найбільшу зацікавленість поліцаїв викликають книжки щодо історії українських Майданів, АТО/ООС, історії українських визвольних змагань. До „екстремістської“ літератури відносять шкільні підручники історії України, наукову та популярну історичну літературу.

Окупанти мають цілий перелік заборонених до згадування імен. Серед них: Мазепа, Петлюра, Бандера, Шухевич, Чорновіл. Відомі випадки вилучення книжки „Справа Василя Стуса“ Вахтанга Кіпіані. Знайдені книжки вилучаються, знищуються на місці або вивозяться у невідомому напрямку».

Втім, про що можна говорити, коли нищать навіть церковну літературу! Захопивши Ірпінь, ці душогуби спалили сотні примірників Біблії. Книги просто винесли просто неба й підпалили. А в Маріуполі російські окупанти спалили всі книги з бібліотеки храму ПЦУ Петра Могили. Серед знищених примірників були унікальні україномовні видання.

На окупованій частині Запорізької області рашисти провели «зачистки» бібліотек. Натомість з рф привозять «шедеври», що прославляють уявну велич росії та пропагують брехливу історію.

Херсонська обласна наукова бібліотека імені Олеся Гончара – один з найбільших інформаційних та культурних центрів півдня України з фондами 1 млн. примірників. Бібліотека теж зазнала збитків та була пограбована окупантами та колаборантами, які погодилися на співпрацю з росіянами. Окупанти вивезли дореволюційні видання, які видавались у Херсонській губернії. Вони безцінні! Це найбільша колекція краєзнавчих фондів! Для науковців та викладачів, студентів і краєзнавців – джерела інформації для досліджень. Знищено інформаційний ресурс для всіх, кого цікавить історія південної частини України – зазначила директор ХОУНБ Надія Коротун.

А скільки бібліотек постраждали через ракетні обстріли! Зруйновані будівлі, пошкоджені або знищені фонди, серед яких рідкісні і цінні видання.

Серед постраждалих також і бібліотеки університетів Харкова, Чернігова, Маріуполя, Миколаєва, Херсона. Короткі строчки новин сповіщають:

  • Постраждала будівля Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, де зберігаються рідкісні видання та рукописні книги ..
  • Унаслідок дій окупантів постраждала Харківська державна наукова бібліотека імені Короленка – одна з найбільших бібліотек в Україні та Європі
  • У тимчасово окупованому Маріуполі російські загарбники викидають книжки з бібліотечних фондів Приазовського державного університету. Потім книжки будуть утилізувати. Усе, як було у нацистів під час окупації міста німцями в роки Другої світової війни. росіяни виявилися хорошими учнями.
  • У місті Ровеньки Луганської області зафіксували випадки масового спалення російськими окупантами українських книжок.

Через російську військову агресію в Україні постраждав 1271 об’єкт культурної інфраструктури, зокрема 479 бібліотек. Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики. ЮНЕСКО складає і постійно оновлює список культурних об’єктів, пошкоджених в Україні під час війни.

Наразі утворено кілька волонтерських інституцій, що ставлять собі за мету облік культурних втрат, порятунок того, що можна зберегти. Волонтери Штабу порятунку спадщини регулярно вирушають у складні і ризиковані експедиції задля документування злочинів рашистів проти української культури, що є однією з ознак геноциду. Ці злочини так само мають стати предметом розгляду Міжнародним трибуналом. Компенсація за збитки, завдані українській культурі та науці має стати одним з обов’язкових напрямків використання коштів репарацій і контрибуції з Росії.

ПДУ НБ

Фонди НТБ Приазовського державного університету.