Щорічно 11 лютого за рішенням ООН відзначається Міжнародний день жінок і дівчат у науці (International Day of Women and Girls in Science).Свято встановлене резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 15 грудня 2015 року з метою досягнення повного і рівного доступу жінок і дівчаток до науки, а також забезпечення гендерної рівності й розширення прав і можливостей жінок і дівчат. Наука та гендерна рівність є важливими для досягнення Цілей сталого розвитку до 2030 року.

Українки авторитетно заявили про себе в молекулярній біофізиці, психології, наноматеріалознавстві та комп’ютерній інженерії. Наша країна посідає 12 місце за кількістю жінок-вчених у рейтингу серед 41 країни світу.

Жінки почали займатися наукою ще з давніх часів, зокрема, Гіпатія Олександрійська (математика, астрономія, механіка) 370-415 рр. була однією з найвидатніших вчених свого часу.

Марія Склодовська-Кюрі – видатна вчена, засновниця науки про радіоактивність, двічі лауреат Нобелівської премії.

Геді Ламар (1914-2000), її винахід (у парі з композитором Джорджем Антейлом) виявився необхідним для бездротового зв’язку від докомп’ютерної ери і до сьогодні! У наші дні її винахід використовується у мобільних телефонах, Wi-Fi, GPS. Також вона запатентувала винахід, за допомогою якого можна керувати торпедами на відстані.

Кара Дейдра Маккалоу – переможниця конкурсу краси Міс США 2017, за фахом фізик-ядерник. Працює у Комісії з ядерного регулювання США.

Ольга Броварець – відкрила глибинні структурні механізми нестабільності геному, стала наймолодшим доктором фізико-математичних наук України.

Українка Марина В’язовська — математик, яка розв’язала задачу оптимальної упаковки куль в 8-вимірному та 24-вимірному евклідовому просторі, яку до цього нікому не вдавалося вирішити. Це відкриття може допомогти виправляти помилки мобільного зв’язку, Інтернету та космічних досліджень. За свою роботу Марина отримала міжнародну премію Салема. Ця премія є фактично аналогом Нобелівської премії у галузі математики. За внесок у науку українку також нагородили премією SASTRA Ramanujan.

Не існує галузі науки, де немає місця для жінок. Дослідниці ТДАТУ відкривають нове й досягають нових вершин в агрономії, машинобудуванні, економіці, педагогіці. Вони почуваються в науці як риби у воді та щодня доводять: наука – це жіноча справа.

Двадцять чотири доктори наук Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного – це жінки. Вони внесли і вносять значний особистий внесок у розвиток університетської та вітчизняної науки. Ось їх імена: д.т.н. Анжела Волошина, д. с.-.г. н. Оксана Єременко, д.е.н. Діана Грибова, д.с.-г.н. Олена Данченко, д.геол.н. Людмила Даценко, д.с.-г.н Оксана Єременко, д.е.н. Анастасія Коноваленко, д.е.н. Ірина Колокольчикова, д.е.н. Дар’я Легеза, д.т.н. Ольга Лисенко, д.т.н. Віра Малкіна, д.е.н. Світлана Нестеренко, д.е.н. Вікторія Нехай, д.н.держ.упр. Ганна Ортіна, д.т.н. Олеся Прісс, д.т.н. Марина Сердюк, д.е.н. Людмила Синяєва, д.пед.н. Наталя Сосницька, д.е.н. Дар’я Трачова, д.пед.н. Олена Тітова, д.е.н Наталя Трусова, д.ф.н. Тетяна Шарова, д.е.н. Тетяна Яворська, д.е.н. Олена Яцух.

Якщо ви – дівчинка, дівчина, жінка, неважливо, звідки, неважливо, скільки вам років, і ваше серце лежить до науки – не бійтеся. Йдіть туди сміливо. Адже ніщо не зупинить жінку, яка готова працювати і робити наукові відкриття!

Окреме побажання жінкам, що вже обрали науку своїм життєвим шляхом – великих звершень, невичерпної творчої енергії та успіхів. Нехай вас не полишає натхнення та сили, бажання шукати відповіді на питання, що постають перед людством.

Наукова бібліотека щиро вітає жінок-дослідниць університету зі святом. Бажаємо творчого натхнення, плідної праці, нових ідей, проектів та успіхів у їх реалізації.

Наталія Шульга, зав. сектором
наукової бібліотеки