30 грудня виповнюється 155 років від дня народження Джозефа Редьярда Кіплінга (1865-1936) – відомого англійського поета і прозаїка. Світову популярність він здобув завдяки поезії про британських солдатів, що перебувають на службі в колоніях, та пригодницьким оповіданням, що стали класикою дитячої та підліткової літератури.

Ім’я Редьярд отримав, як вважають, на честь англійського озера Редьярд, де познайомилися його батьки. Ранні роки були дуже щасливими для майбутнього письменника. У віці 5 років його разом з сестрою відправляють на навчання до Англії. Згодом Кіплінг вступив до військової школи, але не проявивши особливої тяги до навчання у 1882 році йому довелося повернутися в Індію, і почати працювати в місцевій газеті.

У вільний час він пише короткі оповідання і вірші, які потім публікуються в газеті поряд з репортажами. Робота репортера допомагає йому краще зрозуміти різні сторони колоніального життя країни.

У середині 80-х років Кіплінг подорожує по Азії і США в якості кореспондента аллахабадської газети «Піонер», з якою він уклав контракт на написання подорожніх нарисів. Популярність його творів стрімко збільшується, в 1888 і 1889 роках видаються 6 книжок з його розповідями, які приносять йому визнання.

Редьярд Кіплінг подорожує по Англії, потім відвідує Бірму, Китай, Японію. Перетнувши Атлантичний океан, він влаштовується в Лондоні і продовжує писати. Його починають називати літературним спадкоємцем Чарльза Діккенса.

У 1890 році виходить перша новела Кіплінга «Світло згасло». Найбільш відомими віршами того часу стають «Балада про Схід і Захід», а також «Остання пісня Чесного Томаса».

У Лондоні Кіплінг одружується та переїжджає до родичів дружини у США. Саме там Д. Р. Кіплінг написав свої найвідоміші твори для дітей: «Книга джунглів» (перша і друга книги). Публікує також віршовані збірки «Сім морів» і «Білі тези». У 1896 році подружжя Кіплінгів повертається до Англії, де через рік і виходить його повість «Відважні мореплавці». У 1901 році виходить роман «Кім», який вважається одним з найкращих романів письменника. Він подорожує  Африкою, де  починає підбирати матеріал для нової дитячої книги, яка виходить в 1902 році під назвою «Казки просто так».

У цьому ж році Кіплінг купує заміський будинок в графстві Сассекс (Англія), де залишається до кінця життя. Тут він пише свої знамениті книги «Пак з Горбів» і «Нагороди і феї» – казки Старої Англії, об’єднані оповідачем – ельфом Паком, узятим з п’єс Шекспіра. Одночасно з літературною діяльністю, Кіплінг починає активну політичну діяльність. Він пише про загрозу війни з Німеччиною, виступає на підтримку консерваторів і проти фемінізму.

Перше десятиліття 20-го століття принесло Кіплінґові велику популярність. В 1907 році він отримав Нобелівську премію з літератури. В 1910 році Кіплінг написав знаменитий вірш «Якщо…».

Доторкнутись до творчої спадщини великого Кіплінга ви можете завітавши до абонементу художньої літератури наукової бібліотеки.

 

Ольга Цикало, бібліотекар

абонементу художньої літератури