Наукова бібліотека продовжує знайомити читачів із українськими письменниками та поетами, котрі у різні часи створили свої літературні шедеври. Ювіляри жовтня – Іван Кочерга (140 років), Іван Багряний (115 років) та Іван Драч (85 років) залишили яскравий слід в історії літератури.

2 жовтня українська спільнота відзначала 115-й ювілей з дня народження одного з найяскравіших письменників української діаспори, талановитого прозаїка, поета, драматурга, публіциста, що пройшов крізь катівні НКВС, сталінські тюрми й концтабори, проживши трохи більше як півстоліття та перейшовши у вічність нескореним патріотом. Івана Багряного сьогодні сміливо можна назвати одним із найвідоміших українських письменників ХХ століття і, мабуть, найбільш прочитаним і визнаним в Україні письменником діаспори. Адже хоч він і народився та провів більшість життя в Україні, його основні твори публікувались і прославилися вже за кордоном. А на батьківщину вони повернулися тільки після проголошення незалежності.

Насправді цю людину звали Іван Павлович Лозов’ягін. Іван Лозов’ягін мав безліч псевдонімів, але по-справжньому прижився та навіть замінив собою справжнє ім’я тільки один – Іван Багряний.

У бібліотеці ТДАТУ ви маєте змогу ознайомитися з головними творами Івана Багряного «Тигролови» та «Сад гетсиманський», а також двотомним виданням «Листування». Ці романи дають читачеві повне уявлення про жахливі сторінки історії українського народу – сталінські репресії та голодомор 30-х років двадцятого століття.

6 жовтня 1881 року народився український письменник-драматург Іван Кочерга. У 1910 році пише першу п’єсу «Пісня в келиху», яка вперше поставлена у Харківському Народному театрі в перекладі Павла Тичини під назвою «Легенда про пісню».

Іван Кочерга пише романтичну драму «Ярослав Мудрий». Драма задумана як історична трагедія, але деяка ідеалізація самого образу князя не дозволила автору домогтися по-справжньому трагедійного звучання твору. Як романтична ж драма «Ярослав Мудрий» є високим досягненням в українській літературі. У 1948-му написана драматична поема про Тараса Шевченка «Пророк». Ознайомитися з цими та іншими творами Івана Кочерги запрошуємо до абонементу художньої літератури.

А 17 жовтня виповнюється 85 років від дня народження Івана Драча, українського поета та активного громадського діяча. Поезія Івана Драча у шістдесяті роки стала свіжим вітром, який пробудив інтерес у багатьох не тільки до української поезії й української літератури, а взагалі до всього українського.

У 1961 році Іван Драч опублікував у «Літературній газеті» драму-феєрію «Ніж у сонці», яка відразу привернула увагу критики. Протягом 1962−1988 років виходили його збірки: «Соняшник», «Протуберанці серця», «Балади буднів», «До джерел», «Корінь і крона», «Київське небо», «Шабля і хустина», «Драматичні поеми», «Теліжинці», «Чорнобильська мадонна», «Храм серця». Збірка Івана Драча «Корінь і крона» була відзначена Державною премією України імені Тараса Шевченка у 1976 році.

Також Іван Драч очолював Державний комітет інформаційної політики, телебачення і радіомовлення України, був народним депутатом і першим головою Народного Руху України.

Наукова бібліотека запрошує читачів ознайомитись із творчістю великих майстрів українського слова.

Тетяна Кас’янова, провідний бібліотекар
абонементу художньої літератури