«Ми маємо чути правду й пам’ятати: свобода – це та
вакцина, ефективність якої не слабшає з часом»

У рубриці «Книга тижня презентуємо подарунок науковій бібліотеці від Української бібліотечної асоціації, видавництва VIVAT та Українського Культурного Фонду нову книгу відомого журналіста, публіциста та історика Вахтанга Кіпіані “Дисиденти” з циклу «Історична правда» про дослідження дисидентського руху.

Це унікальна збірка інтерв’ю з особистостями, які вплинули на створення української держави. «Нехай цей збірник інтерв’ю буде нев’янучим вінком кожному, хто боровся за нашу і вашу свободу. І переміг у цій боротьбі. І сьогодні дає кожному, хто має серце, велику силу», – йдеться в авторській передмові до книги.

У збірку увійшли інтерв’ю Кіпіані з політв’язнями радянського часу – українцями, литовцями, естонцями, кримськими татарами й представниками інших національностей. Двадцять дисидентів, розмови з якими висвітлюють безліч питань, що не втрачають актуальності й сьогодні.

Серед них: багаторічний політв’язень Василь Овсієнко, який справою свого життя обрав донесення правди про правозахисний рух; дисидент і правозахисник Йосиф Зісельс, який розповів про свій досвід перебування у таборах, а також про пропагандистську й репресивну машину Російської Федерації, яка й сьогодні застосовується проти правозахисників і тих, хто відстоює людські права і свободи; Баліс Гаяускас, який відбув 37 років у неволі, а в уже незалежній Литві очолив Службу безпеки; Мустафа Джемілєв, який боровся за права кримських татар; Левко Лук’яненко, член-засновник Української Гельсінської групи; Надія Світлична, учасниця руху шістдесятників та багато інших.

Це люди, які розповіли про своє життя, політичні переконання та ідеї; про те, чи може авторитарна машина примусити позбутися ідеалів та жаги до справедливості. І дуже правильно було відверто показати картину руху такою, як вона була. У деяких історіях відновлено загальну картину, десь – тільки елементи, але нехай ці люди говорять, щоб історична картина була об’єктивною та правдивою.

Запрошуємо до наукової бібліотеки для знайомства з новою книгою.

Ольга Цикало,
бібліотекар відділу ФНОД