Українська мова формувалася тисячоліттями. Звичайно, за цей тривалий час вона зазнавала різних сторонніх впливів.Щось в українській мові залишилося від грецької мови і скіфських племен, готів, гунів, тюркомовних аварів та хозар, угрів і печенігів. Щось привнесли в неї старослов’янська, польська, російська мови. Це лише збагатило її, але не зруйнувало. Ніякі впливи й лихоліття не могли порушити її цілісності, стрункості.

З нагоди свята наукова бібліотека ТДАТУ підготувала експрес виставку «День української писемності і мови». На виставці представлені сучасні словники, довідники, посібники з української мови. Зокрема, посібник Олександра Авраменко «100 експрес-уроків українською», словник вишуканої української мови Тараса Берези «Слова, що нас збагачують» та інші. Також на 1 поверсі наукової бібліотеки знаходиться постійнодіюча виставка «Невмирущі скарби українського слова».

На мовному конкурсі, який пройшов у Парижі у 1934 році, українську мову було визнано третьою найбільш красивою мовою в світі (після французької та перської) за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія й будова речення. Українська мова зараз одна з найбагатших і найрозвиненіших мов світу.

Однією з “родзинок” української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Надавати усім словам зменшувально-пестливу форму – це мабуть не тільки особливість мови, а й особливість нашого народу. Навіть державний гімн містить пестливі слова типу «сторонці». Та що там – навіть «воріженьки» у нас звучить надзвичайно лагідно. Попри пестливе звернення до воріженьків, українці все ж сильний народ, який вміє за себе постояти. Про це свідчить словник синонімів, у якому найбільше синонімів, аж 45, має слово «бити».

Кожного року, 9 листопада, в Україні відзначають День української писемності та мови. Ця дата припадає на православне свято – день вшанування преподобного Нестора-літописця. Адже дослідники вважають, що саме з його праці починається писемна українська мова.

Заснування Дня української мови – це лише проголошення благородної мети, а справжня настанова нам, українцям, шанувати рідне слово, любити рідну мову і вивчати її протягом усього життя!

Тож спілкуйтеся українською, читайте українською, співайте українською, смійтеся українською, освідчуйтеся рідною українською мовою!

Світлана Вовченко
бібліограф І категорії відділу НБІР