«Бабин Яр – це трагедія всього людства. Але сталася вона на українській землі.
І тому українець не має права забувати про неї так само, як і єврей»
Іван Дзюба

  80 років тому в урочищі Бабин Яр нацисти розпочали масові розстріли єврейського населення Києва. Саме столиця України стала першим у Європі містом, де знищили всю єврейську громаду. Ця трагедія стала всесвітнім символом Голокосту.

Перші страти у Бабиному Яру відбулися 29-30 вересня 1941 року – через 10 днів після входу нацистів до міста. За два дні було розстріляно 33 тис. 771 людину. Це були тільки євреї: чоловіки, жінки, немовлята і, навіть, старі, віком понад 90 років. Протягом двох років окупації влада та її каральні служби перетворили Бабин Яр на місце постійних вбивств. Робили це весь час, двічі на тиждень. Останні розстріли відбулися 4 листопада 1943 року – за два дні до звільнення Києва військами 1-го Українського фронту Червоної армії. За цей період загинули близько 100 тисяч євреїв.

До роковин трагедії Бабиного Яру наукова бібліотека підготувала віртуальну тематичну полицю «Бабин Яр: розстріляні долі», на якій представлено книги: Т. Снайдер «Кровавые земли: Европа между Гитлером и Сталиным», «Еврейская культура в вопросах и ответах», збірник документів у 3 т. «Чекістське досьє окупованої України», та ін.

У книзі «Мы хотели жить…» зібрані історії реальних людей, тих, які померли і тих, які вижили. Листи, протоколи, щоденники – документальні свідки Другої світової війни про долю українських євреїв.

На шпальтах періодичних видань «Новое время страны», «Країна», «Кореспондент» ми стаємо свідками відтворення пам’яті про трагедію Бабиного Яру у сучасному українському суспільстві.

Читальний зал НБ