9 серпня – Міжнародний день корінних народів світу відповідно до резолюції Генеральної асамблеї Організації об’єднаних націй 1994 року. Ця декларація є найбільш повним міжнародним документом з прав корінних народів, засновує систему мінімальних стандартів для забезпечення їх виживання, благополуччя і поваги їх гідності.

1 липня 2021 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про корінні народи України». «Корінний народ України – автохтонна етнічна спільнота, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови і культури, має традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, самоусвідомлює себе корінним народом України, становить етнічну меншість у складі її населення і не має власного державного утворення за межами України», – йдеться в документі.

Закон спрямований на максимальний захист культурних, інформаційних та інших прав корінних народів, надання їм механізмів та інструментів роботи з Українською державою. Зокрема, визнаються представницькі органи корінних народів. Закон визначає, що корінними народами України, які сформувались на території Кримського півострова, є кримські татари, караїми, кримчаки.

До цього дня наукова бібліотека підготувала тематичну виставку «Ми різні – ми разом – ми єдині». На виставці представлені книги: «Народы мира : историко-этнографический справочник», В.Супруненко «Ми-українці», «Народи Північного Приазов’я», В. В. Мітков «Болгары в Таврии», «Збережена пам’ять: євреї у Бердянську» та інші.

День корінних народів світу був заснований задля того, аби світова спільнота пам’ятала про необхідність проявляти турботу і солідарність з представниками корінного населення, якому досить часто на своїй прабатьківщині загрожує асиміляція, або ж вони піддаються різним формам дискримінації (як це, приміром, відбувається зараз з кримськими татарами в окупованому Росією Криму).

За даними ООН, сьогодні у 90 країнах світу проживає близько 370 мільйонів представників корінних народів, які спілкуються на понад 5 тисячах своїх етнічних мов і котрі дотримуються своїх культурних традицій.
Міжнародний день є нагодою, аби віддати шану стійкості, винахідливості та заповзятості корінних народів. Вони – носії безцінних корінних знань і культурної спадщини, які збагачують та примножують надбання світової культури.

Лариса Байбєрова, провідний бібліотекар
абонементу навчальної та наукової літератури