20 лютого в Україні щорічно відзначаємо День Героїв Небесної Сотні. Героями Небесної Сотні стали 107 загиблих. Вони різні за віком, статтю, освітою, з різних куточків України та з-за кордону. Серед них були успішні підприємці й пенсіонери. Найстаршому – Іванові Наконечному – виповнилося 82 роки, а наймолодшому – Назарієві Войтовичу – лише 17.

Минає восьма річниця відтоді, як на вулиці Інститутській у Києві силовики відкрили вогонь по учасниках акції протесту на Майдані. За ті три місяці протистоянь та боротьби, Україна прожила цілу історичну епоху.

Проти мирних мітингувальників кинули Внутрішні війська, спецпідрозділ «Беркут», на дахах будинків розмістили снайперів, завозили проплачених «тітушок». В один день тисячі мирних людей стали солдатами свого народу.

У ніч на 22 січня 2014 року на Майдані від вогнепальних поранень перші загиблі… Пізніше стали відомі їхні імена – Сергій Нігоян і Михайло Жизневський.

20 лютого 2014 року стало найкривавішим днем в історії Євромайдану. Силовики почали застосовувати вогнепальну зброю. З’явилося відео того, як на вулиці Інститутській снайпери розстрілюють активістів, загинуло 48 осіб, а ще близько сотні дістали поранення.

На очах у всього світу влада розстрілювала свій народ. Майдан оточили з усіх боків, взяли у щільне кільце. Та люди не здавалися…

Цим трагічним подіям та на честь пам’яті Героїв Небесної Сотні фахівці наукової бібліотеки, ЦКіД, студрада та студентський козачий курінь ТДАТУ підготували онлайн-патріотичну годину «А сотню вже зустріли небеса…» та відео-презентацію «Небесна сотня… Їх імена ніколи не забути». Переглянути відео можна на офіційному YouTube каналі наукової бібліотеки.

Студентство ТДАТУ вшанувало пам’ять Героїв Небесної Сотні у проникливих віршах від театральної студії «МОСТ» та піснях. Зворушливо звучить чуттєва пісня М. Олійника «Мамо не плач» у виконанні Максима Дукова, учасника вокальної студії «Golden Voice». Пісня торкається наших сердець, бо ніби кожен із Небесної Сотні промовляє до своєї мами:

«Мамочко, вибач за чорну хустину,
За те, що віднині будеш сама.
Тебе я люблю. I люблю Україну –
Вона, як і ти, була в мене одна…»

Про ті важкі та буремні місяці нагадує і виставка-інсталяція наукової бібліотеки – шини, бруківка, прапор України, каска із написом «Слава Україні». Також представлено: кращі світлини Революції Гідності, документальні та художні видання подій Майдану 2014 року: часописи «Новое время страны», «Кореспондент», «Українська культура»; книги: Н. Семенченко «Революція», А. Мухарський «Майдан. Революція духу», Д. Павличко «Вірші з майдану», М. Матіос «Приватний щоденник», А. Кокотюха «Вогняна зима», Д. Сухінін «Вогняні роси», Н. Рубінська «Крила надії» тощо.

10 лютого 2015 року Президент України підписав Указ «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні». Відтепер щорічно 20 лютого по всій Україні відзначається День Героїв Небесної Сотні – на знак вшанування відваги, сили духу і стійкості громадян в боротьбі за свої права.

Вшановуємо пам’ять Героїв України, Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя за нашу рідну землю, за Україну.

Світлана Голодова,
завідуюча відділом НБ