Крути, 29 січня 1918 року… Символ героїзму та відданості нашого юнацтва.

Бій під Крутами — бій біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам’ятне. Цей бій тривав 5 годин. На залiзничнiй платформi в Крутах перебувало до 520 українських воякiв, юнакiв і студентiв, озброєних 16 кулеметами та однією гарматою. Росіяни вдесятеро переважали, мали бронепотяг та артилерію. Українців під Крутами загинуло, за різними оцінками – 70–100 осіб. На сьогодні вiдомi прізвища 20 з них.

До Дня пам’яті героїв Крут Центр культури та дозвілля та наукова бібліотека провели патріотичний захід «Квіти у полі, там де Крути».

Учасники заходу – студенти Університету, вихованці театральної студії «Мост»: Єлизавета Дяткова, Олександр Токарєв, Олександра Мінченко, Владислав Науменко (АТЕ), Дмитро Абкеримов, Віталій Огли (МТФ), Єгор Забурунов (ФЕБ), Антон Грєвцев (ЕКТ). Вони відтворили трагічні події 29 січня 1918 року.

На патріотичній годині звучали вірші, присвячені героїчному подвигу українських юнаків. Актори театральної студії «Мост» та керівник вокальної студії «Golden Voice» Олена Дорошенко виступили з літературно-музичною композицією, присвяченою загиблим героям. Олена Дорошенко у образі Матері України проникливо виконала пісню «Холодно».

Науковою бібліотекою була підготовлена відео-презентація, до якої увійшли кадри фільму режисера Олексія Шапарєва «Крути 1918» та тематична виставка «Пам’ятай про Крути! Вони загинули, щоб ми жили».

Докладніше про історичні події битви під Крутами ви можете дізнатись з видань, які представлені у фондах наукової бібліотеки – «Крути» / за ред. Осип і Надія Зінкевич, Історія України / за ред. Г.Д. Темка, Л.С. Тупчієнка; Історія України / за ред. Р.Д. Лях, В.І. Ізюмов, пізнавальними будуть статті з періодичних видань – «Подвиг під Крутами і міф про «Варяг», «Юнацтво сповнене надії», тощо.

Сміливість та жертовність учасників бою зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України. З ними порівнюють захисників Донецького аеропорту в теперішній російсько-українській війні. Тому Героїв Крут називають першими кіборгами.

Світлана Голодова,
завідуюча відділом НБ