1 грудня 2021 року виповнюється 30 років з дня, коли відбувся Всеукраїнський референдум щодо проголошення незалежності України.

З цієї нагоди наукова бібліотека підготувала експрес-виставку на якій представлена література стосовно цієї тематики : «Декларація про державний суверенітет України, прийнята Верховною Радою Української РСР», Ю. Алексєєв «Україна на зламі історичних епох», В. Литвин «Історія України», В. Шевчук «Історія Української державності», О. Братко-Кутинський «Нащадки святої трійці», Павло-Роберт Магочий «Ілюстрована історія України», тощо…

Текст Акту, ухвалений Верховною Радою 24 серпня 1991 року, було наведено у виборчому бюлетені. Громадяни України висловились на підтримку незалежності. Референдум відбувся в усіх 27 адміністративних регіонах України: 24 областях, Автономній республіці Крим, Києві та Севастополі. Більшість українців підтримали Акт про державну незалежність України. Понад 90% виборців проголосували в той день за повну незалежність своєї країни, підтвердивши своє право на самостійність суверенної нації. Отже, за незалежність проголосували не тільки українці, але й представники інших національностей.

Результати голосування ознаменували повноправне входження України до світового співтовариства вільних держав. Почалася хвиля дипломатичного визнання України як незалежної держави. Уже наступного дня, 2 грудня, Україну визнали перші дві держави – Канада та Польща. За ними до кінця тижня – Угорщина, Латвія, Литва, Росія, Болівія, Аргентина, Болгарія, Куба, Хорватія, Чехословаччина. Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 р. став вирішальною подією в остаточній ліквідації СРСР.

Одночасно з референдумом 1 грудня відбулися перші в історії незалежної Української держави вибори президента України, на яких главою держави був обраний Леонід Кравчук.

Світлана Орлова,
провідний бібліотекар