Лабораторія створена в 1995 році, в рамках інноваційної освітньої програми розвитку спеціальності «Механізація переробки сільськогосподарської продукції» – першої спеціальності у вищому навчальному закладі до підготовки інженерних кадрів для переробної галузі. В даний час лабораторія використовується для навчання бакалаврів і магістрантів з дисциплін «Монтаж, експлуатація та ремонт обладнання», «Основи проектування переробних підприємств», «Проектування переробних підпрємств з основами промислового будівництва» усіх форм навчання, а також для підвищення кваліфікації фахівців підприємств – партнерів і для виконання дослідних та проектних робіт за темами:

Лабораторія оснащена стендами та діючим обладнанням, побудованими та вдосконаленим на базі кафедри, яке постійно оновлюється. Навчально-лабораторна база і програми навчання своєчасно коригуються з урахуванням вимог, що пред’являються до наших випускників з боку передових вітчизняних і зарубіжних підприємств.

Навчаючись в лабораторії, студенти набувають практичних навичок і отримують знання, за сучасними технічними засобами і передовими технологіями монтажних і пусконаладочних робіт обладнання харчової та переробної галузі, вивчення експлуатаційних вимог до обладнання та продуктивне його використання, методів проведення ремонтних робіт, які застосовуються при відновленні працездатності обладнання переробної галузі.

Сьогодні навчально-наукову лабораторію «Монтаж, експлуатація та ремонт обладнання» можна поділити на дві частини.

Перша це лабораторія монтажу, предметом вивчення в якої є технічні засоби для проведення монтажних робіт, які застосовуються при встановленні обладнання переробної галузі, вивчення експлуатаційних вимог до обладнання та продуктивне його використання.
Оснащення лабораторії монтажу: кран консольний, вантажозахватні пристосування, стенд для визначення зусилля при переміщені обладнання по різним поверхням, нівелір, теодоліт, машина для подрібнення кісток, молочний сепаратор, крупорушка лущильна, машина для зволоження зерна, прес-екструдер для отримання рослинної олії, машина тістомісильна, прес-гранулятор, машина для очистки картоплі, стенд для визначення рівня вібрації, шафа коптильна.

Технічна та навчально-методична база лабораторії активно використовується бакалаврами, магістрантами та аспірантами для проведення досліджень при виконанні своїх випускних кваліфікаційних робіт і дисертацій.

Друга – лабораторія ремонту обладнання, предметом вивчення в якої є технічні засоби та методи проведення ремонтних робіт, які застосовуються при відновленні працездатності обладнання переробної галузі.

Оснащення лабораторії ремонту: пічка муфельна, верстат свердлильний, верстат заточувальний, стенд для наплавлення валів, стенд для статичного балансування ротора, стенд для динамічного балансування ротора, стенд для перевірки валів на биття, установка для різання скляних труб, установка для торцівки скляних труб, прилад для термозварювання пластикових труб, гідравлічний прес, комплект обладнання для оброблення металу тиском, стенд для випробування якості без шпонкового з’єднання, стенд для усунення типових дефектів деталей, мірильний та слюсарний інструмент в достатній кількості

В даний час проходить чергова модернізація лабораторних установок, пов’язана в першу чергу з розширенням матеріальної бази кафедри.