Однією із складових дисципліни “Монтаж, експлуатація та ремонт обладнання” є лабораторна робота ВИВЧЕННЯ МЕТОДИКИ І ПРАВИЛ ПРОВЕДЕННЯ РОЗМІЧАЛЬНИХ РОБІТ. Мета роботи: Отримання практичних навиків у виконанні розмічальних робіт по розбиттю контрольних монтажних осей при монтажі обладнання і перевірці відхилень від норм точності будівельних об’єктів.

При монтажі обладнання підприємств переробної промисловості, що знаходиться у взаємному комунікаційному і технологічному зв’язку, велике значення має правильність і точність розмітки. Тому що при помилках у розмітці під час експлуатації машин перегріваються підшипники, відбувається биття, зачіпання робочих органів обладнання об нерухомі поверхні; підготовлені отвори і прорізи в стінах не збігаються і їх приходиться пробивати, вирізувати чи просвердлювати заново.

Щоб уникнути цього на споруджуваних (реконструйованих) об’єктах роблять будівельну і монтажну розмітки. Будівельна розмітка виконується будівельниками на опалубці перед армуванням і бетонуванням для правильного розташування фундаментів і постаментів під обладнання і закладні елементи, під утворення монтажних отворів під анкерні болти, випускні патрубки, матеріаломережі і т.д.

Перед розміткою будівельники ретельно перевіряють розташування колон, прогонів, поперечних балок, підлог, стін і стель у плані і їхні висотні відмітки, а також розташування монтажних отворів. У процесі будівельної розмітки розмічають і фіксують головну подовжню вісь приміщення, прив’язану до осей чи колон прогонів і співпадаючу з геометричною проектною віссю. Розмітка і фіксування головної осі полягає в закріпленні в конфронтуючих поперечних стінках приміщення металевих скоб і натягу тонкого сталевого дроту на висоті 2 – 2,5м від чистої підлоги по контрольних маяках з фіксуванням місць закріплення дроту на скобах.

Головну вісь переносять на верхні поверхи об’єкта і фіксують на кожнім з них допоміжні осі, що є разом з головною віссю основними осями симетрії для наступної монтажної розмітки. Від них відкладають і розбивають робочі монтажні осі окремих машин, механізмів, опор, фундаментних болтів і комунікацій.

Снимок