У перший осінній день по всій країні в навчальних закладах лунають перші дзвінки, сповіщаючи про початок нового навчального року. Правда, в цьому році свято проходить із поправками на карантин, однак від того воно не стало менш очікуваним для дітей, батьків та вчителів.

Відповідно до закону про загальну середню освіту, прийнятому в травні 1999 року, в День знань – 1 вересня – починається навчальний рік у загальноосвітніх навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форм власності. Крім того 1 вересня починаються заняття і в середніх спеціальних і вищих навчальних закладах. У цих закладах, як правило, проводять урочисті збори тільки для першокурсників: проводиться посвячення в студенти.

За багатьма джерелами історія цього свята почалася в Нікеї в 325 році, коли римський імператор Костянтин Великий, який визначив християнство основною релігією, зібрав перший Вселенський собор. Одним з важливих рішень цього собору було те, що дата 1 вересня з того моменту вважалася початком нового року.

Церковно-державне свято Новоліття у нас стали відзначати лише з 1 вересня 1492 року. Ну, і оскільки всі школи того часу були створені при церквах, то і навчання в них логічно починалося з церковного нового року. Навіть коли з 1700 року за рішенням Петра Першого офіційно новий рік почали обчислювати з січня, дата початку навчання формально залишилася колишньою, але могла варіюватися від кінця серпня до середини вересня.

До середини 30-х років XX століття точної дати початку навчального року не було і в СРСР. Згідно з постановою уряду від 14 серпня 1930 року, “всі діти у віці 8-10 років повинні були бути прийняті в школу восени”. Єдину дату початку навчального року було встановлено в 1935 році: для всіх дітей вона була призначена на 1 вересня. Саме ж свято з’явилося лише через 50 років, а разом з ним  і безліч інших шкільних традицій, в тому числі і останній дзвінок.

Особливе значення 1 вересня має для першокласників, які в цей день роблять важливий крок. Школа означає перехід з зовсім безтурботного дитинства в період відповідального навчання.

Радянські школярі 1 вересня одягали парадну форму, дівчата з бантиками в білих фартухах і нарядні хлопці з букетами осінніх квітів поспішали скоріше за парти. Сучасні першокласники також 1 вересня приходять на урочисту лінійку все частіше в традиційних українських вишиванках або у сучасній шкільній формі, звучить гімн України, дзвенить дзвіночок, і діти вирушають на свій перший урок. У День знань вчителі проводять патріотичні уроки Миру.

Колектив кафедри ОПХВ імені професора Ф.Ю. Ялпачика щиро вітає друзів та колег зі святом!