“BridgeUSA: Програма обмінів для українських викладачів” – це нова програма обмінів, що фінансується Бюром у справах освіти і культури Державного департаменту США, із залученням додаткового фінансування приймаючих університетів США. Програма адмініструється Американськими Радами з міжнародної освіти. В результаті відбору учасників, який тривав майже 6 місяців було відібрано 24 фіналіста програми.
Програма «BridgeUSA: UAFP» спрямована на підтримку українських науковців за обміном для співпраці з їхніми американськими колегами у вищих навчальних закладах США у сферах сільськогосподарських технологій, вирішення конфліктів/досліджень миру, інженерії, інформаційних технологій, психічного здоров’я, педагогіки та міського планування. Програма має побудувати та зміцнити університетські зв’язки між Сполученими Штатами та Україною та надати можливість українським науковцям співпрацювати з колегами США у сферах, визначених як критично важливі для відновлення фізичної інфраструктури та систем соціальної підтримки в Україні.
Завідувач кафедри рослинництва та садівництва ТДАТУ, доцент Колесніков Максим, як фіналіст BridgeUSA реалізовував завдання проєкту протягом місяця (15.09.2024 р. – 15.10.2024 р.) в Університеті штату Огайо (США).
Університет штату Огайо було засновано у 1870 році, зараз це один з найбільших університетів США, має кампуси у декількох містах. Найбільший кампус знаходиться у столиці штату – Колумбусі. Університет складається з 18 коледжів і шкіл, включає більше 200 академічних центрів та інститутів, де дослідження, розробка політики, створення знань і залучення студентів відбуваються щодня в багатьох курсах (більше 12 000). 22 програми PhD та професійні програми знаходяться в Топ-10 (U.S. News and World Report). Станом на 2024 р. в Університеті штату Огайо навчається близько 75 тис. студентів.
Програма перебування в університеті штату Огайо була насичена та захоплююча завдяки скоординованій діяльності менторів від Центру слов’янської, східноєвропейської та евразійської освіти (Angela Brintlinger, Professor, Department Chair, and CSEEES Director; Emma Pratt, Assistant CSEEES Director; Jason Owens, International Coordinator, Wooster campus).
Проходження програми відбувалося в Коледжі харчових, сільськогосподарських та екологічних наук в двох кампусах (м. Колумбус та м. Вустер). До складу коледжу входять 11 кафедр. Найбільш цінним досвідом виявилося живе спілкування з представниками академічної спільноти університету в ході якого я познайомився з особливостями освітніх програм, силабусів та методиками викладання курсів на спеціальностях «Агрономія», «Садівництво», «Ландшафтний дізайн», «Тваринництво», «Агробізнес» «Науки про навколишнє середовище». Особливо корисним виявилося спілкування зі спільнотою кафедри рослинництва та садівництва, було відвідано декілька лекційних, практичних занять та занять в польових лабораторіях. Під час екскурсії до тепличних комплексів факультету, вразили масштаби та чисельність наукових досліджень, які проводять магістри та PhD студенти, якість обладнання для підтримки контрольованих параметрів та їх моніторингу в теплицях. Викладачі кафедр CFAES люб’язно провели екскурсії по науково-дослідних лабораторіях фітопатології, фізіології рослин, молекулярної біології, ентомології та інші, ознайомили з тематиками досліджень, обладнанням та лабораторним устаткуванням.
Використання сучасної науки та технологій в Сільськогосподарському науково-дослідному комплексі із контрольованим середовищем у лабораторії сільського господарства та природних ресурсів Waterman демонструє альтернативний підхід до ведення сільського господарства. Цей комплекс має головний корпус площею 1400 м2 з офісами, аудиторіями, технічними приміщеннями площею більше 2300 м2. Комплекс дозволяє проводити передові дослідження з виробництва продуктів харчування в закритих приміщеннях на благо всього світу і вразив мене своїми інноваціями.
Під час відвідування центральної університетської бібліотеки (до речі кожний факультет має додатково свою окрему бібліотеку) вразила висока відвідуваність бібліотеки студентами, які працюють там навіть пізно ввечері, виконуючи різні навчальні та дослідницькі завдання. Бібліотека дозволяє отримати безкоштовний доступ до електронних ресурсів різних видавництв та інших бібліотек.
При відвідуванні 62-го щорічного Farm Science Review, представленому Коледжем харчових, сільськогосподарських та екологічних наук Університету штату Огайо, який об’єднав десятки тисяч фермерів та учасників виставки з регіону, я ознайомився з сучасними інноваціями в сільському господарстві та аграрній освіті США.
Цікавими були тури до арборетумів коледжу (Chadwick and Secrest Arboretum) в яких зібрана колекція рослин чисельність декілька десятків тисяч видів з різних куточків світу. Арборетуми, це місце не лише для відпочинку та естетичної насолоди, а навчально-дослідницькі центри для студентів.
Завдяки службі дорадництва CFAES відвідали органічні молочні ферми, птахоферми та тваринницькі ферми разом з програмою управління агроекосистемами в Університеті штату Огайо.
Корисним досвідом була участь у селекційному відборі гібридів томатів та обліку врожаю за допомогою спеціалізованого овочевого комбайну на дослідній станції в Фремонте.
Відвідування українського класу, де студенти вчать українську мову та зустріч з українською спільнотою в Колумбусі дало можливість поспілкуватися та розповісти американській молоді про боротьбу українського народу проти військової російської агресії.
Важливим пунктом в програмі перебування в Університеті штату Огайо була участь у серії лекцій «Cultural Connections — where culture meets agriculture», який щомісяця організовує відділ інтернаціональних програм. В цьому місяці захід був присвячений Україні (https://ipa.osu.edu/wooster-campus) і для мене це була особлива честь виступити з презентацією «Agriculture in Ukraine: Changes and development» перед академічною спільнотою Коледжу харчових, сільськогосподарських та екологічних наук (запис за посиланням). На запитання журналістів Центру слов’янської, східноєвропейської та евразійської освіти надав відповіді, а інтерв’ю «Reflecting on Ukraine’s Agricultural Challenges and Resilience: An Interview with Dr. Maksym Kolesnikov» опубліковано на сайті університету (https://slaviccenter.osu.edu/news/reflecting-ukraines-agricultural-challenges-and-resilience-interview-dr.-maksym-kolesnikov).
За результатами програми отримано домовленості про проведення серії відкритих лекцій для студентів та викладачів ТДАТУ від фахівців Коледжу харчових, сільськогосподарських та екологічних наук, про публікацію спільних наукових статей та про організацію он-лайн семінару або наукової конференції.
Результати участі у програмі відкривають широкі можливості для зміцнення зв’язків між викладачами Університету штату Огайо та колегами з ТДАТУ, сприяють обміну знаннями та розвитку нових ідей в галузі сільського господарства. Також, в ході програми отримано безцінний педагогічний та науковий досвід, що дозволяє впроваджувати нові методики та практики, корисні для обох сторін.
Висловлюю подяку керівництву ТДАТУ за можливість прийняти участь у програмі; координаторам та менторам від Університету штату Огайо; викладачам та науковцям CFAES. Особлива подяка Марті Томахів, координатору від Американських Рад з міжнародної освіти за бездоганну організацію передпрограмної орієнтації та постійний супровід під час програми і після завершення.