Міністерство освіти і науки України запрошує до громадського обговорення проєкту змін до законодавства, які стосуються правил ліцензування вищої освіти та підтримки наукової роботи у ЗВО. Зокрема, йдеться про постанову Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанови КМУ від 30 грудня 2015 року № 1187”.

Проєкт документа доступний тут 
Ознайомитися з порівняльною таблицею можна за посиланням 

Кого стосуються зміни.

Очікується, що проєкт постанови матиме безпосередній вплив на:

  •  науково-педагогічних та педагогічних працівників ЗВО;
  •  наукових співробітників;
  • заклади вищої освіти та наукові установи загалом.

Документ покликаний забезпечити можливість ліцензування освітньої діяльності на відповідному рівні, враховуючи сучасні виклики, стандарти якості та наукову спроможність кадрів.

Головна новація — вимоги до кваліфікації викладачів.

Проєкт змін конкретизує критерії відповідності освітньої та професійної кваліфікації викладачів до змісту освітнього компонента. Відповідність може бути визначена ЗА ОДНІЄЮ з перелічених нижче вимог:

1. Освіта за профілем: диплом бакалавра, магістра або спеціаліста за спеціальністю, яка відповідає змісту дисципліни / науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук), доктора наук або доктора мистецтв — за відповідною спеціальністю / документ про присвоєння професійної кваліфікації, відповідної змісту освітнього компонента.
2. П’ятирічний досвід роботи у професійній сфері, пов’язаній зі змістом дисципліни (крім педагогічної чи наукової роботи). Педагогічну чи наукову діяльність пропонують враховувати лише для спеціальностей галузі “Освіта” (A) або для міждисциплінарних програм, у яких вона присутня.
3. Три або більше наукових публікацій за темою дисципліни протягом останніх 5 років: у виданнях категорії Б зі списку МОН або у виданнях, які індексуються в Scopus чи Web of Science. Раніше вимагали 5 публікацій.
4. Одна публікація в топжурналі: щонайменше одна стаття протягом останніх 5 років у виданні, яке має квартиль Q1 за Scimago Journal Rank або Journal Citation Reports.
5. Видана протягом останніх 5 років монографія.
6. Керівництво протягом останніх 5 років міжнародним науковим проєктом, який пройшов міжнародний конкурсний відбір (наприклад, Horizon Europe, NATO, Євратом).
7. Керівництво протягом останніх 5 років проєктом, який одержав фінансування за загальнодержавним конкурсом (від МОН, НФДУ, УФК тощо).

Оцінка досягнень за балами.

Окрема частина змін присвячена бальній системі оцінювання професійних досягнень викладачів за останні 5 років. Нарахування балів здійснюють за:

  • публікації (має бути не менше ніж 5 балів за 5 років): 4 бали — стаття у журналі з квартилем Q1; 3 бали — Q2; 2 бали — Q3; 1 бал — Q4, без квартилю, але індексована у Scopus/WoS або входить до фахового переліку МОН.
  • патенти, авторські права на комп’ютерні програми;
  • видані підручники, монографії, посібники;
  • розробку електронних курсів, методичних матеріалів;
  • керівництво дисертаціями, участь в опонуванні;
  • роботу в експертних і наукових радах;
  • участь у міжнародних освітніх чи наукових проєктах, грантах;
  • академічну мобільність (відрядження, стажування за кордоном понад 3 місяці за 5 років);
  • міжнародне визнання, зокрема наявність звання “суддя міжнародної категорії” та інші види діяльності.

Водночас просте членство в громадській організації, на думку МОН, не є здобутком, тому його пропонують вилучити з переліку умов, які зараховують до досягнень.

Як вплинути на зміни?

Надіслати зауваження та пропозиції до проєкту постанови можна до 21 червня 2025 року. Звернення прийматимуть у форматі порівняльної таблиці на електронну адресу: olena.shykova@mon.gov.ua.

Після завершення терміну громадського обговорення МОН оприлюднить звіт про результати на своєму сайті.

Джерело: МОН