5 березня фахівці наукової бібліотеки долучились до вебінару Відкритий доступ, відкрита наука, відкриті дані: виклики часу, який у рамках Міжнародного Дня відкритих даних провели ДНТБ України, кампанія Clarivate, Асоціація EIFL, видавництво «Bentham Science» та інші.
Захід став площадкою для широкого обговорення науковцями, адміністраторами закладів вищої освіти і наукових установ, бібліотекарями актуальних проблем відкритої науки, відкритого доступу та управління дослідницькими даними.
На вебінарі розглянули важливі питання:
- як говорити зі скептиками про відкриті дослідницькі дані і які найкращі європейські практики доцільно запозичити;
- як професійно та якісно збирати, аналізувати та представляти дослідницькі дані широкому загалу;
- як виглядає відкрита наука в Україні та у світі, якщо розглядати її з позицій Web of Science;
- досвід упровадження та використання відкритих даних та інструментів штучного інтелекту;
- досвід ДНТБ України щодо управління даними досліджень та реалізації наукових проєктів.
Відкрита наука стає невід’ємною частиною сучасної академічної спільноти, пропагуючи принципи доступності, прозорості та повторного використання наукових даних.
Бібліотеки виконують ключову роль у забезпеченні відкритого доступу до наукових даних, розвитку інфраструктури для збереження та поширення досліджень. Особливо важливими є зусилля бібліотек у створенні репозиторіїв, наданні консультацій з питань авторського права та управління дослідницькими даними. Однак бібліотеки стикаються з викликами, серед яких – потреба в перенавчанні персоналу, відсутність єдиних стандартів та технічні труднощі.
Звертаємо увагу науковців ТДАТУ, що на сайті МОН в розділі Відкрита наука розміщені Методичні рекомендації щодо управління науковими даними для закладів вищої освіти та наукових установ у частині визначення механізмів збереження та повторного використання наукових даних.
Наукова бібліотека