Традиційно, у третій четвер травня, Україна відзначає унікальне свято – Всесвітній день вишиванки.

Сьогодні, як і колись, вишита сорочка є надважливою річчю для кожного українця. Вона є символом української нескореності, свободи, солідарності з українцями іноземців, які цього дня також одягають вишиті сорочки, аби висловити свою підтримку українцям у їхній боротьбі з російськими окупантами.

🫶Вишиванка – це символ нашої культури, який існує вже століттями, а кількість візерунків та технік її створення просто неможливо порахувати. Це свято люблять усі: діти й дорослі, які з радістю вдягаються у яскраві сорочки на навчання та роботу.

Сьогодні хочемо розповісти 10 цікавих фактів про вишивку, які ви точно не знали.

  1. Техніка хрестиком стала популярною лише у XIX ст.

До 1860 року популярними в Україні були низинка, верхоплут, козлик та інші види швів. Цікаво, але хрестик прийшов до українських вишивальниць із Європи.

      2. Українські вишивальниці мають власне професійне свято.

Цікавий факт про вишиванку стосується дня 17 грудня, коли відзначається свято Варвари. Саме з цього дня дівчата розпочинали вечорниці, де разом вишивали.

  1. Вишиванка не була повсякденним одягом українців.

Список цікавих фактів був би не повним, якби ми не згадали, що українці ніколи не носили вишиванок на щодень.

  1. Нитки для вишиванок у техніці “білим по білому” готувались три роки

Неймовірно цікавим є факт, що підготовку до вишивки рукодільниці Полтавщини, звідки походить унікальна техніка “білим по білому”, розпочинали за 3 роки до початку створення візерунку.

  1. Дівчата навчались вишивати з 5 років. Цікавий факт, що юна рукодільниця уже у 5 років уміла тримати голку з ниткою, оздоблювати одяг найпростішими швами.
  2. День Вишиванки відзначають у 60 країнах. Цікаво, але виявляється флешмоби у вишиванках та марші популярні не лише в Україні, але і в 60 країнах, де присутня українська діаспора.
  3. Колір ниток для вишивки закріплювали тістом. Цікавий факт: до появи штучних анілінових барвників вишивальниці використовували виключно природні фарби у вигляді відварів, настоянок із трав, кори, квітів, соку плодів.
  4. Цікавий факт — про українську вишиванку писав журнал Vogue у 2015 р. Тоді українським орнаментам була присвячена ціла стаття.
  5. Вишиванки мали розподіл за кольором. Чорні вишиванки одягалися виключно чоловіками. Цікаво: сині вишиті сорочки були у гардеробі жінок, які не хотіли чи не могли народжувати, або маленьких дівчаток до 12 років.
  6. Вишиванка зображена на двадцятигривневій купюрі. А точніше Іван Франко у вишитій сорочці.

Вишиванка – це одяг вільних людей, це – нерозривний зв’язок поколінь, символ української сили та сучасна зброя!  Шануймо, бережімо, захищаймо й носімо цей вишитий символ нашої самобутності та культур.

З Днем вишиванки! Разом переможемо!