10 грудня відзначається Міжнародний день прав людини, який було засновано 4 грудня 1950 року на засіданні Генеральної Асамблеї ООН. Двома роками раніше ООН ухвалила Загальну декларацію прав людини, яка стала першим міжнародним документом, в якому були чітко сформульовані положення про права людини. «Всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах», – цією статтею починається Загальна декларація прав людини.

Головна мета Міжнародного дня прав людини – перемога в усьому світі понять свободи, безпеки й чесності людей по відношенню одне до одного. Напередодні свята проводиться пленарне засідання ООН і всесвітня організація відзначає тих, хто зробив вагомий внесок у захист людських прав і свобод, а Норвезький Нобелівський комітет в Осло вручає 10 грудня Нобелівську нагороду миру.

До поняття «Права людини» людство прийшло не відразу. Вперше про права особистості заговорили французькі просвітителі Вольтер і Жан Жак Руссо. Пройшло ще майже два сторіччя, перш ніж людство дозріло до поняття і прийняття загального кодексу прав людини.

Загальна декларація прав людини спонукала людство до розробки та укладення численних конвенцій, декларацій та протоколів з прав людини: у 1948 р. було ухвалено Конвенцію про попередження злочину геноциду та покарання за нього, в 1949 р. – Женевську конвенцію про захист прав людини під час збройних конфліктів, у 1950 р. – Європейську Конвенцію захисту прав людини та основних свобод, у 1959 р. – Декларацію прав дитини, в 1966 р. – пакти про права людини тощо.

Наукова бібліотека відкриває свої фонди з допомогою віртуальної полиці «Не заблукати на стежках закону», пропонуємо звернути увагу на правознавчі видання: Україна. Президент. Указ. «Про затвердження Національної стратегії у сфері прав людини», «Біла книга. Інтелектуальна власність в інноваційній економіці України», «Сімейний кодекс України», «Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод. Застосування в Україні», «Основи демократії», В. Омелькін «Швидка юридична допомога», «Як захистити та відстояти свої права», В.Д. Гапотій «Захист права інтелектуальної власності в Україні», тощо.

Наукова бібліотека