У жовтні Мелітополь святкує одне з пам’ятних історичних свят – День визволення міста. 23 жовтня 1943 року останній фашист був вигнаний з Мелітополя.

Бої Червоної Армії за Мелітополь восени 1943 р. називають «малим Сталінградом». Гітлерівці оборонялися завзято і зло. Багато крові солдатської пролилося в ті дні на нашій землі.

Радянські з’єднання втратили в Мелітопольській операції понад 200 тис.чоловік (у тому числі 42760 безповоротно). Десять днів і ночів тривала боротьба за визволення міста. 23 жовтня 1943 року над Мелітополем піднявся Прапор Перемоги. За подвиги, здійснені в ході Мелітопольської операції, 87 бійців і командирів удостоєні звання Героя Радянського Союзу. Їх імена носять вулиці нашого міста.

Завжди у цей день співробітники і студенти університету вшановують пам’ять загиблих за Мелітополь. Також у наших серцях завжди зберігається пам’ять про подвиг викладачів і студентів, які поклали своє життя, захищаючи Батьківщину.

Мітинг на честь 78 річниці визволення Мелітополя від фашистської навали відбувся на площі Слави Університету.Захід відкрив Володимир Кюрчев, радник ректора, д.т.н., професор, член-кореспондент НААН України. Він нагадав, якою великою ціною дісталося визволення міста бійцях та містянам Мелітополя. Близько 550 викладачів та студентів нашого навчального закладу у перші роки війни пішли на фронт. Про кожного з них існує сторінка в альбомах, що зберігаються в музеї історії Університету.

В пам’ять про захисників на площі Слави у 1973 році, було відкрито пам’ятник викладачам і студентам, загиблим у роки війни 1941-1945 років. 45 прізвищ героїв – викладачів і студентів, які віддали своє життя за мир на рідній землі. З іншого боку площі встановлено пам’ятник Миколі Малюзі, Герою Радянського Союзу, який був випускником нашого університету і загинув у 1945 році у боях під Бреслау.

На жаль, сьогодні в Україні теж неспокійно і тисячі українців продовжують захищати нашу незалежність на Сході країни. Дякуємо їм за патріотизм і вірність Україні. Ми завжди будемо пам’ятати тих, хто поклав своє життя за мирне майбутнє.
Напередодні дня визволення міста рада ветеранів, керівництво і профком ТДАТУ традиційно привітали ветеранів війни, відвідали їх і передали продуктові набори. Серед них учасником бойових дій під час другої світової війни залишився лише Сидоренко Володимир Михайлович, 96 років, фронтовик, орденоносець, учасник бойових дій з 1943 по 1945, який пройшов з боями Україну, Прибалтику, Польщу, Пруссію, брав Кенігсберг, отримав чотири поранення і контузію. З 1954 по 1996 рік працював в Університеті.

Наприкінці мітингу до пам’ятників на площі Слави були покладені живі квіти.

Ректорат, Рада ветеранів та профком Університету від щирого серця вітає усіх ветеранів війни, ветеранів Університету з Днем визволення Мелітополя від фашистської навили. Бажаємо ветеранам довгих років життя та міцного здоров’я.

Ми пам’ятаємо! Ми шануємо!

Ольга Білоцька,
відділ інформації та аналітики ЦІТІС