Виклики сьогодення, що спричиняє повномасштабна війна в Україні сфокусували увагу суспільства. Поза тим, в Україні була і залишається проблема накопичення відходів, їх переробки і утилізації. В світі існує різні практики як можна на побутовому рівні запобігати утворенню великої кількості відходів.

Один з таких досвідів – дотримуватись принципів “нуль відходів”. Стратегія “нуль відходів” або “zero waste” передбачає запобігання утворенню відходів, поширення практик повторного використання предметів, вживаних речей та ресурсів, розвиток вторинної переробки та компостування органічних відходів.

Окрім цього, повторне використання є однією з основ циркулярної економіки. Воно продовжує життєвий цикл речей, дозволяє уникнути утворення відходів та забезпечує економію ресурсів для виробництва нових товарів.

З 16 квітня по 14 травня, викладачі кафедри геоекології і землеустрою мали можливість ознайомитися з українським екологічним проєктом: Reuse & Repair центр “Cпільна комора”, який дотримується принципу “нуль відходів”.

Основна мета проєкту – створення центру для спільного користування речами та їх ремонту, завдяки чому мешканці громад зможуть зменшити споживання та відходи, зберегти ресурси, та, в цілому, змінити споживацьке відношення до довкілля з фокусом на розумне споживання ресурсів.

Для учасників заходу була запланована серія лекцій, де ми мали змогу більше дізнатися про Reuse&Repair центри. Лекторка Ольга Машкова розповіла слухачам про різноманітні центри повторного використання та ремонту в світі, як вони працюють у світі та в Україні; яку користь від їх діяльності отримує населення громади, а також, на вирішення яких соціальних та екологічних проблем здатен повпливати такий центр.

Також ознайомила з економічними, соціальними, юридичними та екологічними аспектами відкриття таких центрів, а також з мотиваційними та управлінськими аспектами.