Днями відбулось засідання Ради підприємців Запорізької області. Захід став майданчиком для діалогу між бізнесом та владою задля спільного протистояння викликам, що постали перед підприємцями в умовах війни.

Захід об’єднав представників бізнесу, органів обласної виконавчої влади, місцевого самоврядування і громадських організацій. Активну участь у засіданні взяли і науковці Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного.

Відкрив захід голова Запорізької ОВА Іван Федоров, який запросив присутніх долучитись до обговорення проблемних питань забезпечення життєздатності та перспективного розвитку місцевого бізнесу. Науковці кафедри взяли участь у діалозі влади і бізнесу у форматі питання/відповідь з відкритим мікрофоном для бажаючих виступити.

Серед важливих питань зустрічі – пільги для підприємств, робота торгівельних центрів під час повітряних тривог, переоформлення приміщень під бізнес, валютні платежі.

– Шановні підприємці! Хочу щиро подякувати за те, що ви тримаєте економічний фронт. Розвиток бізнесу на території Запорізької області – це складна задача, яку ви виконуєте, долаючи безліч перепон. Хочемо почути ваші пропозиції, щоб спільно напрацювати варіанти виходу з надскладних ситуацій, – зазначив голова Запорізької облдержадміністрації Іван Федоров.

Впродовж року бізнес регіону стикався з новими викликами. Особливо болючим було питання кредитування підприємств на прифронтовій території. Обласна влада запровадила наймасштабнішу за останні 10 років програму підтримки бізнесу обсягом понад 11 млн грн. При цьому 5 млн грн спрямували на погашення відсотків за кредитами, отриманими з початку 2024 року за програмою «Доступні кредити 5-7-9». Вже є домовленість із 4 банками-партнерами: Ощадбанком, Укрексімбанком, Укргазбанком та Сенс Банком. Ще 6 млн гривень спрямували на цільові гранти.

Ще одна проблема – труднощі з валютними платежами. З ними стикаються підприємці, що ведуть зовнішньоекономічну діяльність. Частина Запорізької області тимчасово окупована, тому в деяких країнах блокують платежі запорізьких підприємств.

– Наразі ми знайшли один із варіантів рішення. Це розробка державного електронного реєстру, згідно з яким будь-який фінансовий моніторинг у світі зможе в один клік перевірити підприємство за ЄДРПОУ та SWIFT-кодом свідоцтва й прийняти рішення про проведення платежу. Найближчим часом плануємо завершити розробку реєстру, – зазначив голова Запорізької ОДА.

В умовах війни місцевий малий та середній бізнес залишаються важливою рушійною силою життєзабезпечення та стійкості прифронтового регіону. Він підтримує економіку громади, створює робочі місця, долучається до підтримки внутрішньо переміщених осіб та ветеранів, процесів відбудови тощо. На сьогодні це понад 50 тисяч активних підприємців, які сплатили понад 7,2 млрд грн податків.